3 Aralık 2019 Salı

Nasır Geçirme

Nasır, sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülebilen bir problemdir. Tedavi edilmediği zaman nasır büyür ve yaşam kalitesini büyük ölçüde olumsuz etkiler. Özellikle ayak bölgesinde oluşan nasır, taban kısmına yerleştiği zaman yürüme eylemini de çok daha problemli hale gelebilir. Tedavi edilmesinde fayda bulunuyor ve fazla tedavi yöntemine sahip olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekmektedir. Öncelikle gerçekleştirilmesi gereken testlerin sonuçları kontrol edilmeli ve bu bilgiler ışığında doğru tedavi şekline karar verilmesi gerekmektedir. Tekrar edilen bir hastalık ve tedaviden sonra doktorunuzun uyarılarını izlediğiniz takdirde bir kez daha bu hastalık ile karşı karşıya gelmeniz kaçınılmazdır. Temkinli davranmak önemlidir ve özellikle el ve ayak bakımının düzenli şekilde yapılması gerekiyor. Bende bu yazımda nasır geçirme yöntemlerine değineceğim. Yukarıda da bahsettiğim nasırın oluşması ve bakım-tedavi sürecini irdeleyeceğim.

Nasırın NedenleriCildin herhangi bir bölgesinde sürekli olarak başka bir yüzeyle sürekli sürtünerek temas halinde olması nasır oluşumuna neden olabilir. Örnek olarak kişi büyük veya küçük numara ayakkabı tercih ettiği zaman ayak, ayakkabının içerisine sürekli şekilde bir noktaya temas eder ve bu sürtünme doğrultusunda vücut burada bir problem olduğunun düşünür, önlem almaya çalışır ve maalesef savunma oluşturmak isterken kişinin kendine sıkıntıya neden olacak nasırın oluşumuna sebep olur.

Nasır kemik ile cilt arasında yaşanan cilt yüzeyinde hem göz hem de el yordamıyla görülen/hissedilen bir cilt sorunudur. Sürekli basınç altında kalan cilt sertleşerek kabuklu bir hal almaktadır. Bir süreden sonra ise kişinin canını acıtacak boyutlara ulaşabilir.

Evde Nasır Tedavisi


Nasır geçirme uygulamasında evde tedavinin önemi oldukça yüksektir. Genellikle gün içerisinde yıpranmış olan ve nasırlı bölgesi daha da artan el ve ayak bakımlarına, evde düzenli şekilde dikkat etmekte fayda vardır. Bu noktada her akşam nasırlı alan nemlendirilmeli. Nemlendirilen ve düzenli masaj yapılan bölgenin kan dolaşımının arttırımı, nasır görünümünün azalmasına yardımcı olmaktadır. Nasırlı bölgenin evde tedavisi için uygulanması gereken bir diğer adımsa, problem yaşanan bölgeye silikon bir pet konulabilir. Nasır pedi olarak da bilinen bu tür tedavi edici yöntemler, özellikle ayakta yaşanan nasırların kendini tedavi etmesine ve yumuşamasına yardımcı olur. Bilindiği gibi nasır, kolay tedavi edilebilen bir sağlık sorunu değildir. Düzenli şekilde zaman içerisinde geçmesini beklemekte fayda bulunuyor. Belirtilen uygulamalara ek olarak nasıra neden olan enfeksiyonun artmaması adına nasırlı bölgenin nemli tutulmaması oldukça önemlidir. Kuru ve orta sıcaklıkta tedavi etmek en sağlıklı uygulamalardan bir tanesidir.

Badem Yağı ile Nasır Geçirme


Saç ve cilt bakımında çoğunlukla kullanılan badem yağını nasırları yumuşatmak maksatlı etkilidir ve kullanılabilir. Badem yağı içeriğinden barınan E vitamini nasırların iyileşmesini hızlandırır. Gece yatmadan evvel badem yağını nasıra topikal olarak uyguladıktan sonra yünlü bir eldiven giyerek uyunabilir.

Ameliyatla Nasır Tedavisi


İlerleyen nasır sorunlarında cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Anestezi ile beraber sorunlu bölge uyuşturulur ve sonra neşter ile ölü deri yani nasırlı tabaka kesilmektedir. Burada en önemli detay ise nasırın, kökü ile beraber vücuttan alınmasıdır. Uygulamadan sonra ilgili bölge bandajlanarak sarılır. Bu kısa süreli bir operasyondur ve operasyon tamamlandıktan sonra ilgili bölgenin temiz tutulması ve tekrar sorunun nüksetmemesi için ilaç tedavisine başvurulur. Düzenli uygulama neticesinde nasır hastalığından kurtulabilirsiniz fakat atlamadan belirtmek gerekiyor ki temizlik noktasında hassas davranmadığınız takdirde nasır tekrar edebilir.

Cerrahi tedavi denildiğinde hastaların gözü korkabiliyor fakat nasır tedavisinde çok meşakkatli bir cerrahi müdahale durumu söz konusu değildir. Bazı durumlarda anesteziye bile gerek duyulmaz ve nasır kökü neşter yoluyla kopartılarak ölü deri kazınır. Kökün derinlerde olmadığı nasırlarda başka bir uygulamaya başvurulabilir ancak aksi bir durumda anesteziye ihtiyaç duyulur çünkü deri altına inileceği için acının ve ağrının şiddeti çok daha fazladır. Erken teşhis bundan kaynaklı büyük bir öneme sahip ve erken teşhis ile beraber ilaç tedavisi de yeterli olur. Nasır hastalığı, yaşam kalitesini düşüren bir hastalık ve el bölgesinde oluşum kaydeden nasırlar, estetik bakımdan da kişiyi rahatsız eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.