1 Mart 2019 Cuma

HPV Nedir

HPV (Human papilomavirus enfeksiyonu) virüsü genellikler cinsel yolla bulaşan ancak cilt temasının da yeterli olduğu ve kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine neden olabilen; 100'den fazla çeşidi-türü-tipi olan bir virüstür. Vücudun farklı bölgelerinde siğil (kondilom), hücre çoğalması ve kanser gibi rahatsızlıklara yol açabilir. HPV vücuda girdikten sonra 2-3 ayda siğile neden olur. Siğiller en sık genital bölgede yaşanır fakat vücudun her bölgesinde karşılaşılabilir. HPV'nin %80-90'ı vücudun savunma hücrelerince bertaraf edilir. HPV vürüsünün kansere neden olabilir fakat HPV'yi vücudunuza aldıktan sonra dahi 10-15 yıl gibi bir sürenin geçmesi gerekir ki hücreler kanserli hücrelere dönüşsün. Ben de bu yazımda HPV'yi inceledim ancak HPV'nin yaygın olarak yol açtığı siğillere ve genital siğillere de değindim.

HPV Bulaşıcı Mıdır?

Evet, HPV bulaşıcıdır. HPV virüsü kapmış biri ile vaginal, anal ve oral seks yapmak bu enfeksiyonun size bulaşmasına neden olabilir. Peki yalnızca cinsel yollarla mı bulaşır mu virüs; tabi ki hayır. Herhangi bir HPV enfeksiyonu taşıyan biriyle deri teması ve ya bir maddeye temas da bulaşmaya neden olur. Genel olarak HPV'nin bulaşma riskinin yanında enfeksiyonlu biriyle yaşıyorsunuz ne gibi durumlarda HPV bulaşmaz; Ortak banyo ve tuvalet kullanımı; öpüşme, sarılma veya el sıkışma ile enfeksiyon bulaşmaz. Yiyecek içecek paylaşma ile yüzme havuzlarından dolayı bulaşmaz. Enfekte olan kişiyle cinsellikle haftalar ya da aylar sonra dahi siğiller yaşanır veya hiç gözlenmeyebilir.

Genital Siğiller


Dış genital alanda yaşanan siğiller HPV'den dolayı meydana gelmektedir. HPV, cinsel yollarla yayılan ve cinsel olarak aktif insanlarda yüzde 75 oranında karşılaşılan bir enfeksiyondur. HPV'nin vücudunuza girdiği genellikle fark edilemez; bunun sebebi enfeksiyonun siğiller dışında herhangi bir belirtisinin olmamasıdır.

HPV’nin pek çok türü bilinmektedir ve bu türlerden bir kaçı genital siğile neden olmaktadır. Bu siğiller oldukça bulaşıcı olduğunda cinsel ilişki sırasında kolaylıkla yayılmaktadır. Vajina çevresinde, anüste, rektumda ve rahim ağzında siğiller gözlemlenir.

Genital siğiller ve siğiller çoğunlukla yumuşak, ten rengi, pembe renkli ve değişik boyutlara sahiptirler. Çoğunlukla ağrıya neden olmayan bu büyümeler nadiren kaşıntı, yanma ve kanama gibi problemlere neden olabilir.

Siğiller


Genital siğillerde siğildir fakat genelde onlara genital siğil dediğimiz için siğiller dediğimizde aklımıza; ellerde, ayaklarda, parmaklarda, vücudumuzun çeşitli başka bölgelerinde çıkan siğiller aklımıza gelmektedir.
Siğillerin de esas sebebi HPV'dir. Enfeksiyon özellikle tırnaklarını yiyen, ellerinde, ayaklarında açık yara olan insanlara bulaştığında o bölgelerde siğiller oluşmaya başlar. Aynı zamanda genital siğillere göre diğer bölgelerde çıkan siğillerin tedavisi daha kolaydır çünkü diğer bölgelerde çıkan siğiller, genital bölgeler kadar hassas değildir.

Siğiller nerede olursa olsun salisilik asit uygulaması oldukça etkili ve uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. Özellikle genital bölgede olan siğillerin dışında vücudunuzun bir çok yerinde özellikle elde ve parmaklarda oluşan siğillerin tedavisinde TCA 70 uygulaması probleminizi çözmede oldukça etkili olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.