9 Ocak 2018 Salı

C Vitamini Cilt Lekeleri

Bu yazıda size cildimiz için oldukça faydalı bir vitamin olan c vitamininden bahsedeceğim. C vitamini cilt lekeleri için oldukça etkili bir madde olmakla birlikte, anti aging özellikleri yüksektir ve cildi yaşlanmaya karşı korur. Ayrıca kolajen ve elastin sentezini artırarak cildimizi kırışmaya karşı korur. Peki bu cilt bakım mucizesi olan c vitamini bunu nasıl yapar ve cilt lekelerinde nasıl etki eder, işte size bu yazıda cilt lekelerinin oluşum mekanizmasını ve c vitamininin cilt lekelerindeki etkisini detaylarıyla anlatacağım.

Cilt Lekeleri


Genelde güneşten gelen uv ışınları, bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları, antibiyotikler, anti depresanlar), yanlış cilt bakımları (cilde limon, karbonat vb. sürmek), hamilelik, hormonal değişimler, bazı hastalıklar sonucunda ciltte lekeler oluşur. Güneş lekeleri genelde ciltten salgılanan ve cilde rengini veren melanin pigmentinin aşırı üretimi sonucunda melazma denilen durumdan dolayı oluşur. Diğer cilt lekeleri de eğer doğuştan değilse buna benzer durumlardan dolayı oluşur. Bu yüzden cilt lekelerini azaltmak ve oluşmasını önlemek için en doğru yöntem melanin sentezini azaltmak diyebiliriz.

C Vitamini


Saf olarak askorbik asit ( ascorbic acid veya l-ascorbic acid) olarak bilinir. C vitamini cilt bakımında genellikle gece kullanılması gereken bir maddedir. Çünkü gündüz kullanımları cilde zarar verebilir. C vitaminin cilt lekelerinde etkisi uluslararası klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz. Bazı araştırmalar mandelik ve malik asitlerle birlikte kullanımının daha hızlı sonuç verdiğini gösteriyor. Ayrıca sodyum laktat (sodium lactate) ile c vitamini karışımının c vitamini etkisini arttırdığı bilinmektedir.

Burada c vitamini noktasında bir bilgi verelim kozmetik ürünlerdeki c vitamini genelde c vitamininin bozulmayan türevlerinden yapılmaktadır. Genelde ester c vitamini olarak bilinen bu türevler;

  • Magnesium Ascorbyl Phosphate (magnezyum askorbil fosfat)
  • Ascorbyl Palmitate (askorbil palmitat)
  • Ascorbic Glucosamine (askorbik glukozamin)
  • Tetrahexyldecyl Ascorbate (tetraheksildesil askorbat)
  • Sodium Ascorbyl Phosphate (sodyum askorbil fosfat)
  • Ascorbyl Tetra-Isopalmitate (askorbil tetra izopalmitat)
  • Ascorbyl Glucoside (askorbil glikosid)
  • Ascorbyl 2-Phosphate 6-Palmitate
  • Ethyl Ascorbic Acid (etil askorbik asit)

Yukarıdaki formlar zaten kişisel kullanım için bulamayacağınız hazır kozmetik ürünler içerisindeki formlar. Eğer evde c vitamini bakımı yapacaksanız bunun için ascorbic acid kullanmalısınız.

C Vitamini Nasıl Kullanılır


C vitamini genelde akşamları kullanılır demiştim. Bir başka bilgi vereyim saf c vitamini ile yapılan serumlar bozulurlar. Bu yüzden cildine saf c vitamini bakımı yapmak için c vitamini günlük çözelti hazırlamak gerekir. Bakım için genellikle bir tatlı kaşığı suya bir damla sodyum laktat damlatılır ve üzerine yarım pirinç tanesi kadar saf c vitamini ilave edilir. Bu karışım cilde yatmadan önce sürülür. C vitamini sulandırıldığında bir iki gün içerisinde bozulduğu için bu bakımı günlük yapmalısınız. 

Cilt Lekeleri İçin C Vitamini 


Cilt lekeleri için c vitamini kullanımını yaz kış yapabilirsiniz. C vitaminini gece kullanın, kış aylarında lekelerinizi azaltıp cildinizi serbest radikallere karşı korurken, yaz aylarında cildinizde oluşacak lekeleri önleyici, hiper pigmentasyonu azaltıcı görev görür. Anlayacağınız gece cilt bakımında olmazsa olmaz bir rutin için c vitamini şart. Peki cilt lekeleri için c vitamini harici neler kullanılabilir. Bunun için de bir çok kaynakta glikolik asit, malik asit, mandelik asit, alfa arbutin, kojik asit, ferulik asit, e vitamini gibi maddelerle kombine etmek oldukça iyi sonuçlar verdiği belirtiliyor.

Kaynaklar:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.