2 Ocak 2016 Cumartesi

TCA Kullanımı

TCA Nasıl Kullanılır


Bir çok mail ve blogda soru geliyor, tca nasıl kullanılır diye. Bunların hepsine elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışıyorum. Ancak unutmayın ki bu basit bir işlem değil. Bu blogda yazdığım yazılar sadece size fikir vermek için, yani cilt probleminizi mümkün mertebe doktorlardan yardım alarak çözün. Ha biliyorum bir çok soru soran arkadaşın maddi durumu bu tarz şeylere el vermediği için bu çözümlere yöneliyor Ama lütfen bir problemden kurtulacağım diye kendinize daha büyük sorunlar açmayın. Tca gibi asitleri kontrollü kullanın. 

Tca cildinizde bir çok sorunu hiç bir kozmetik ürünün yapamayacağı kadar kesin çözer, ancak dikkatlikullanmalısınız. O yüzden bu yazıyı yazıyorum ki dikkatli kullanma noktasında size yol gösterici olsun.

TCA Oranı Nasıl BelirlenirTca kullanmaya karar verirseniz mümkün mertebe okuduğunuz yazılarda tavsiye edilen oranlardan daha düşük olanlarını kullanın. Evvela düşük oranlarla başlamak sizin yararınıza. Yani yüksek oran kullanıp uğraşmaktansa düşük oranlı asitlerle acemiliği atıp ona göre uygulama yapmanız daha mantıklı. Yani yüzünüze mümkünse %15, çatlaklar için %25,  izler için %25, dövme için %40 ile başlayabilirsiniz.


TCA Ne Kadar Bekletilmeli


Tca asit oranına karar verdikten sonra asiti uygularken mümkün mertebe 1 dakikadan fazla bekletmemeye özen gösterin. Ne kadar çok bekletirseniz o kadar derin yanık oluşturup soyacaktır. Ancak bu durum riskli olabilir, o yüzden 1 dakikadan fazla bekletmemeye özen gösteriniz. Eğer soyulma yetri kadar kalın olmazsa o zaman bekleme süresini arttırabilirsiniz. Ama asiti 2 dakikadan fazla bekletmeyin.


TCA Bakımı


Asiti sürdünüz cildinizi 1 dakika sonra yıkadınız sıra geldi bakıma. Mümkün mertebe beanthene, madecassol, e vitamini, çinko oksit kullanarak bakım yapmalısınız. Tca kullandıktan sonra bölgeye sert cisimlerle müdahale, ısı, ışık, çeşitli kimyasal maddeler (sabun, şampuan, karbonat, limon, çamaşır suyu, tuz ruhu vb.) korumalısınız. Yani mümkünse bu maddelerin yanında bile bulunmayın,, her asit veya baz cildi etkileyebilir. Bu süreç sorulma bittikten sonraki 5 güne kadar geçerlidir. Yani mümkün mertebe bölgeyi koruyun. sadece suyla yıkayın, özellikle bahar ve yaz aylarında güneşten korumanız gerekiyor.

Asit kabuklanma yapacak hiç bir surette o kabuğu soymayın. Bırakın cilt kendi kendine kabuğu atsın. Ayrıca krem vb. sürerken çok bastırmamaya bölgeyi tahriş etmemeye özen gösterin. KAbuk soyulduktan sonra açığa çıkan kızarıklık pembelik vb şeyler geçecektir. Ancak siz soyarsanız veya iyi bakamazsanız leke kalabilir. Bu yüzden asiti uyguladıktan sonraki bakım çok önemli.

Eğer bu tavsiyelere uyarsanız cildinizdeki probleme göre değişmekle birlikte, hafif sorunlarda 3-4 uygulamada, derin sorunlarda 8-10 uygulamada cildinizde istemediğiniz ne varsa artık canınızı sıkamayacak. Sorularınız varsa aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirisiniz.

2 yorum:

  1. Merhaba
    Ben tca 50 yi kolumdaki dövme için 2 gün once anlatiiginiz gibi uyguladım..sormak istediğim isimlerini vermiş olduğunuz tüm kremleri aldım e vitaminide aldım ve hepsini bir krem kutusunda karıştırıp günde 2 kez uyguluyorum.acaba kremlerin hepsini karıştırmayıp tek tek surseydim daha iyimi olurdu?
    Teşekkürler

    YanıtlaSil

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.