30 Ağustos 2015 Pazar

Çatlak Tedavisi

Çatlaklar Tedavi


Çatlakların oluşmadan önce önlenmesinin önemini daha önceki yazımda belirtmiştim. Sonuçta bağ dokudaki yırtılma oluşma aşamasında daha az hasarla atlatılabiliyor. Ancak hasar oluştuktan sonra gidermek oldukça zahmetli bir hal alıyor. Yani çatlak tedavisi çatlak önlemekten daha zor, bu yüzden eğer çatlaklar oluşuyorsa çatlak bakımı yapmak oldukça önemli. Ayrıca çatlak giderici kozmetikler konusunda da tekrar uyarayım, çatlakları geçirebilecek bir kozmetik ürün yok, yani size çatlak giderici, çatlak geçirici gibi sloganlarla pazarlanan ürünlerden uzak durun. Çünkü çatlak tedavisi zor bir süreç, çatlak kremi, çatlak serumu, çatlak jeli ile olacak bir işlem değil, hele hele bitkisel çatlak tedavisi gibi abuk sabuk forum ve blog yazılarını denemeye kalkmayın, bir sonuç alamazsınız. Daha önce de dediğim gibi çatlak gidermek zor, ama engellemek için yapmanız gerekenleri doğum çatlakları yazımda yazmıştım. Peki oluşmuş olan yani eski çatlakları geçirmek mümkün mü, evet mümkün çatlaklara kesin çözüm sağlanabiliyor.

Çatlaklar Nasıl GeçerÇatlakların kolajen ve elastin dokusundaki yırtılmalar olduğunu yazmıştım. Bu yırtılma sonunda cilt altımızda bulunan elastin ve kolajen lif ağlarındaki izler çatlak olrak açığa çıkar ve o beyaz görünümü bırakır. Çatlaklar oluştuktan sonra geçirmek için yapabileceğiniz yegane yöntem bölgedeki cildi yenilemek ve deri altındaki elastin liflerinin yenilenmesini sağlamak. İşte bunu sağlayacak yegane bakım kimyasal peelingdir. Kimyasal peeling asitleri hem üst deriyi soymaları hem de cilt altını yenilemeleri ile bilinirler.

Çatlaklara Kesin Çözüm


Çatlakların gidrilmesi için kimyasal peeling ajamnları ve çeşitli vitaminlerden faydalanabilirsiniz. Bu kimyasal peeling asitleri glikolik asit, laktik asit ve tca iken vitaminler ise c vitamini, a vitamini ve e vitaminidir. 

Glikolik Asit Çatlak Tedavisi


Glikolik asitle çatlak tedavisi için %25 glikolik asit sadece tam çatlakların üzerine 3 günde bir sürülür ve 5 dakika sonra bol suyla yıkanır, ardına c vitamini uygulanır. C vitamini  uygulaması için bir tatlı kaşığı suda 1 mercimek tanesi kadar c vitamini uygulama öncesi eritilerek bölgeye sürülür. C vitamini uygulama öncesi eritilir çünkü sulandırılınca çabuk bozunan bir vitamindir, uygulamadan önce sulandırıp sürmelisiniz. C vitamininden sonra ise 1 tüp madecassol, 10 ml e vitamini ve 10 gr çinko oksit karıştırılarak hazırlanan merhem sürülür. Hazırladığınız kremi her gün akşam çatlakların üzerine süreceksiniz.

Tca Çatlak Tedavisi


Tca ile çatlak tedavisi içinse cildinize göre %25 ile %40 arasında bir tca oranı belirleyerek bunu cildinize uygulayacaksınız. Bu detaylı bir konu ve bu tedavi için tca çatlak tedavisi konulu yazımı muhakkak okuyun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.