1 Temmuz 2015 Çarşamba

Cilt Bakımı ile B5 Vitamini

B5 Vitamini ve Cilt Bakımı


Vitaminlerin antioksidan etkileri cilde doğrudan uygulanan ürünlerle senelerdir kullanılıyor. Pantoneik asit veya d-panthenol olarak bilinen bu vitamin cilt bakımında çok sık kullanılır. Özellikle ciltteki yaralarda oldukça etkili bir vitamindir ama uzun süreli kullanımı ciltte tüylenme yapabilir.

Günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için her gün multi-vitamin almak ve/veya bolca meyve, sebze tüketmek tek yol değil: artık nemlendiriciler ve bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerinin çoğunun içeriğinde cilt sağlığına faydalı olan vitaminler kullanılıyor.

Bu yüzden daha sık saç bakımı saç dökülmesi saç uzaması, kirpik bakımı ve kaş bakımı gibi alanlarla, peeling, çatlak bakımı gibi uygulamalar sonrası cildin yapısını düzenlenmesi için 15 günlük bakımlarda kullanılması daha uygundur. örneğin kimyasal peeling yaptıysanız veya bir yaralanma varsa bunun bakımı için kullanabilirsiniz.

Hasarlı Ciltlerin Tedavisinde B5 Vitamini


B5 Vitamini, cildin nem tutma kabiliyetini korur ve tekrar yağ tabakası oluşturarak kırışık oluşumunu önler. Özellikle yenilenme özelliğini harekete geçirir. Doakimya.com istesinden ulaşabileceğiniz B5 vitaminin saf formu her türlü cilt probleminde kullanılabilen bir ürün iken aynı zamanda

Bu yapısıyla B5 vitamini ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ciltteki yara, yanık gibi durumlarda kullanılır ve cilt dokusunun hızlı onarılması ve iyileşmesine yardımcı olan bu vitamin uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Ayrıca lazerle yapılan epilasyon, dövme silme, kimyasal peeling, cilt rengi düzelme gibi güzellik merkezi ve kliniklerin uygulamalarından sonra bakım için bu vitamini içeren kremler yazılır. Güneş yanığı ve diğer yanıklar için de kullanılan bir vitamindir.

Kimyasal Peeling Bakımında B5 Vitamini


Ciltte özellikle hamilelik döneminde ve kilo alıp vermeyle oluşan çatlaklar için bu vitamin önleyici ve koruyucu olarak kullanılır. Çatlakların giderilmesi için yapılan kimyasal peeling işleminde sıkça tercih edilmesinin nedeni vitaminin cildi hızlı iyileştirmesidir.

Peeling uygulamaları sonrası yeni deri oluşumunu özellikle dış etkenlere korurken iyileşme sürecini hızlandırması açısından etkin bir peeling destekleyicisi olan B5 bu tür bakım uygulamalarınında vazgeçilmezlerindedir.

Hem etkili bir tedavi edici hemde özellikle peeling uygulamalrında E vitamini ile beraber kullanımı çok güçlü bir etkiye sahip olan B5 Vitaminini Shea butter gibi kremlerin içine karıştırmak suretiyle merhem yapmak , muadili bulunmayan bir bakım kremi olacaktır.

Ayriyetten, minimum %5, maksimum %25 oranında çözeltiler hazırlayarak (Yani 100 gr suda 7,5 gr B5 vitamini kullanabilirsiniz.) kullanmanız tavsiye edilen B5 ivtaminini doakimya.com sitesinden rahatlıkla edinebilirsiniz. 

El ve Ayak Bakımı bakımında B5 Vitamini


Özellikle çok fazla bulaşık yıkama ya da temizlik yapan kadınların ellerinde oluşan çatlamalara karşı kullanılabilen bu vitamin, ciltteki kuruma ve yaralanmaları önleyici özelliktedir. Ayrıca ciltte koruyucu bir bariyer tabaka oluşturur.

Ayaklarda yazın terlik vb. giyme ile oluşan kurumalara karşı oldukça iyi gelir, ayrıca topuklarda onarıcı işlevleri bilinmektedir. Ayak bakımında özellikle ayak peelingi yapıldığında onarıcı amaçlarla ilk 2 gün tüm ayağa dürülen bir vitamindir.

Genel olarak kompleks B vitaminleri saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B5 vitaminine ek olarak saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için B3 ve B5 vitaminleri kritik önem taşımaktadır. Bu vitaminleri içeren kompleks B vitamini almanız saçlar ve cildiniz üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Yazımızın sonuna geirken küçük bir hatırlatma yapacak olursak, şunu söylemekte fayda var. B vitaminleri suda eriyen bileşiklerdir ve fazla alındıklarında vücuttan atılırlar. B vitamini çok çeşitli besinlerde bulunmaktadır Başlıca B vitamini kaynağı tüm tahıllarda, muz, patates, karaciğerde, hindi etinde  bulunur. Ultraviyole hasarını azaltıp, kollagen sentezini uyarır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.