1 Temmuz 2015 Çarşamba

B5 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

B5 Vitamini Nelerde Bulunur ?


B vitaminleri grubuna ait en önemli ve kimyasal yapıları aydınlatılmış olan vitaminler; tiamin (B1), riboflavin (B2), niasin (B3), pantotenik asid (B5), piridoksin (B6), biotin, folik asid (B9,B10, B11) ve kobalamin (B12) dir.  

Bu yazımızda B5 vitaminin hangi besinlerde bulunduğu, vücudumuzda eksikliğine bağlı gelişebilecek olası sıkıntıları ve faydalarını değerlendirdik.
 
B5 Vitamininin ilk özelliğini söylemek gerekirse, Mide bağırsak sisteminin normal çalışmasına yardımcı olması ve  kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gerekli olduğudur.

 B5 Vitamininin Faydaları


Genel olarak kompleks B vitaminleri saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B12 vitaminine ek olarak saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için B3 ve B6 vitaminleri kritik önem taşımaktadır. Bu vitaminleri içeren kompleks B vitamini almanız saçlar ve cildiniz üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Normal büyüme ve gelişmeyi destekler. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olur. Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler, enerji metabolizmasında gereklidir. Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için antistres vitamini olarak da tanımlanır.

B5 Vitamini İçeren Besinler


    Dana eti,
    Karaciğer,
    Balık, tavuk,
    Yumurta,
    Peynir,
    Fasulye,
    Tüm tahıllar, hububatlar,
    Karnabahar,
    Bezelye,
    Avakado,
    Patates,
    Mısır,
    Kuru yemişler de bolca bulunur.

B5 Vitamini Eksikliği Nedir ?


Doğrudan B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun sebebi her türlü besinde bolca bulunmasıdır. Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır. 

Bunlardan bazıları şunlardır: sinir harabiyetleri, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar.

Yazımızın sonuna gelirken, B grubu ve B5 vitaminin yapısal özellikleri faydaları ve kullanımı hakkında derlediğimiz yazımızn sizler içinb yararlı olduğunu umudediyor, blogumuzda bulunan diğer yazılarında dikkate değer olduğunu özellikle vugulamak istiyoruz. İyi okumalar. 

Konumuzla alakalaı olara " B5 Vitamini ve Cilt bakımı " Başılıklı yazımıza linki tıklayarak ulaşablirsiniz. İiy okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.