15 Haziran 2015 Pazartesi

Niyasin (B3 Vitamini)


B3 Vitamini NiyasinB3 vitamini b1, b2, b5, b6, b7, b9, b11, b12 çeşitleri olan B vitamini grubunun bir üyesidir. Tüm B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştürme özelliğe sahiptir. B vitaminleri B kompleks vitaminleri olarak da anılmakta ve vücudun yağ ve protein metabolizmasına da yardımcı olmaktadır. 


B3 vitamini, nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için gereklidir. Kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, bazı baş ağrısı türlerinin ve işitme problemlerinin giderilmesinde etkilidir.


Niacinamid (niyasinamid), niacin (niyasin), nicotinic acid (nikotinik asit) olarak da bililnen bir b vitamini türevi olan b3 vitamini, saç ve cilt bakımında kullanılan çok özel bir vitamindir. Suda çözünen bir vitamindir b3 vitamini. Kimyasal formülü(C6H5NO2) olan niyasin suda erime özelliğine sahiptir.


B3 Vitamini FaydalarıB3 vitamini cilt ve saç bakımları için önemli bir vitamindir. Ayrıca cilt lekeleri konusunda b3 vitamini oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden faydalanabilirsiniz. Sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır.
Vücuda alınan b3 vitamini insan vücudunda niyasine dönüşür, özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenleyen bu vitamin, nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen etkiler sahip hatta bulunması zorunlu bir vitamindir. Kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için çok hayati bir vitamindir b3 vitamini, ayrıca sinir sistemini düzenleyen bir vitamindir. Dermatit gibi cilt hastalıklarında oldukça faydalı bir vitamindir.


Niyasin çeşitli seks ve stres hormonlarının sentezinde, özellikle adrenal bezlerde önemli rol oynar. Ayrıca toksik maddelerin vücuttan atılması sağlar.


B3 Vitamini EksikliğiB3 vitamini eksikliği özellikle "pelegra" hastalığına neden olur. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Bu durumların paralelinde iştahsızlık ve kaslarda zayıflık gözlemlenir. 


Niyasin eksikliği cilde etkileri olan bir vitamindir ve eksikliğinde güneş ışıkları ciltte lekelenmelere ve cildin yaşlanmasına neden olur. Ayrıca ciltte pullanma kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler gözlemlenir. Ayrıca eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk, ve sinirli ruh hali gözlemlenir.


B3 vitamini aşırı kullanılması durumunda zehirli etkileri görülen bir vitamindir. B3 vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir, bu yüzden niyasinin zararları daha çok uzun süre kullanımda ortaya çıkar. Fazla kullanımı karaciğere zararlıdır. 


B3 Vitamini KullanımıB3 vitamini cilt ve saç bakımda oldukça önemli bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini sıkça kullanılan bir vitamindir. ABD'de %5 oranında b3 vitamini sivilce ilacı görevi görür, ayrıca cilt lekeleri konusunda b3 vitamini oldukça etkilidir.seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden faydalanabilirsiniz. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır.


B3 Vitamini Nelerde BulunurNiyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.