22 Haziran 2015 Pazartesi

Cilt Sağlığı ve A Vitamini


Cilt Sağlığı ve A Vitamini Kullanmanın FaydalarıVitamin A cildin doğal kolejen üretimini destekler Özellikle A vitamini cildin gençleştirici ve cilt kırışıklığı , lekelerini yok edici özelliğe sahiptir. A vitamininin yanı sıra E ve  F vitaminleride doğal cilt yenileme sürecini etkin bir şekilde desteklediği unutulmamalıdır.
Cilt bakım kozmetiklerinin içerisinde sık sık a vitaminin adını okuruz, peki a vitamini ne işe yarıyor. İlk başta belirteyim ki a vitamini kolajen ve elastin sentezini arttırıyor, ayrıca protein sentezinde oldukça önemli bir işlev gören a vitamini cildin dengesinde oldukça önemli bir role sahiptir.
 

Günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için her gün multi-vitamin almak ve/veya bolca meyve, sebze tüketmek tek yol değil: artık nemlendiriciler ve bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerinin çoğunun içeriğinde cilt sağlığına faydalı olan vitaminler kullanılıyor.

Sağlıklı bir cilt için a vitamini önemli ve  lazımdır.  Yetersiz olması veya fazla alınması ciltte kuruluk, pütürlük gibi problemlere sebep olur. retinoid adı verilen sentetik a vitamini bileşikleri cilde direkt uygulanarak akne, kırışıklık veya güneşe fazla maruz kalmaktan oluşabilen rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Anti-aging ve  A Vitamini


Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan a vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. A vitamini bu işlevi sayesinde oluşmuş cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde bir hayli önemli rol üstlenir.

Cilt kırışıklıkları için özellikle a vitamini ve c vitamini kombine kullanmakta fayda vardır. 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Çatlakları Problemlerinde A Vitamini Bakımı


Hamilelik, kilo alıp verme, ağır sporlar gibi durumlarda ciltteki kolajen ve elastin tabakası yırtılı bu durumda çatlaklar açığa çıkar. A vitamini hem bu çatlakların önlenmesinde hem de oluşan çatlakların giderilmesinde oldukça önemli işlev görür. 

Çatlaklar oluşumunda ve hafif çatlaklarda, a vitamini, c vitamini, glikolik asit kullanılabilrken, ileri ve derin çatlaklarda a vitamini, c vitamini ve tca kullanılır. Tca veya glikolik asit cildi soyarken, a vitaminli yağ ve c vitaminli yağların karışımı cilt altında kolajen ve elastin sentezini arttırır.

Bütün bu faydalarının yanında ; A vitamini sağlıklı diş, kemik, cilt ve yumuşak dokular için de lazımdır. Bilhassa az ışıkta iyi görmeyi temin eder. emziren anneler içinde öenmli bir Vitamindir.
 

Sivilce Gidermede A vitaminiyle Tedavi


Sivilceler için ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yapan bir vitamindir.

Cilt Lekelerii Gidermede A Vitamin Desteği


Cilt lekelerini oluşmadan önce a vitamini kullanılabilir. Özellikle melazma oluşumunu engelleyici özellikleri vardır. Oluşan cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumunu önlemede etkiler gösterir, ultraviyole ışınların yani uv ışınlarının cildi yaşlandırmasına ve lekelendirmesine karşı kullanılabilir.

Cilt Bakımında A Vitaminli Yağ Kullanımı


Macedemia, Susam, argan gibi yüksek emilimli yağlarla çözülebilen A vitamini Hem bu yağların cilde emilim gücünün etkisi hemde taşığı onarıcı ve anti-oksidatij etkilerin hızlı bir şekilde harekete geçmesini sağlayan yapısıyla ideal bir bakım uygulayacısı ve tedavi destekleyicisi olmaktadır.
 
A vitaminli yağın kullanım için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırmak saç derisinin sağlığı açısından bakım uygulamasının etkisini daha arttıracak bir metod olarak uygulanabilir. 

Uygulama aralığının iki üç günde bir olması saç derisinin vitamin desteğini alabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir zaman olarak belirlenmelidir. Yağda çözülen vitaminlerin saç köklerinde protein sentezinin artırması için iki günlük bir uygulama aralığı ideal olandır. İlk birkaç uygulamadan sonra uygulama sıklığının haftada bir , 15 günde bir ve ayda bir bir olarak zamana yayılmalı ve mümkün mertebe ayda bir bu uygulama yapılmaya çalışılmalı.

Konumuzla alakalı olarak " Saç Bakımında A Vitaminli Yağ" başlıklı yazımıznda dikkate değer olduğunu özeelikle vurgulamak ister, iyi okumalar dileriz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.