15 Ocak 2015 Perşembe

Dövme Silmede TCA Kimyasal Peeling Yöntemi


Dövme Sildirme


Bu yazımızda dövme silme işlemlerinde kullanılan TCA asit hakkında bilgiler vereceğim, yazıda tca'nın nasıl uygulandığı ve dikkat edilmesi gereken konuları anlatacağım. Ancak baştan uyarayım, bu yazı deneyim ve tecrübe aktarıyor, siz bu işlemi yapmak zorunda değilsiniz. Burada yazdıklarım sonucu yapılacak uygulama vb. durumlarda sorumluluk kullanıcıya aittir. Bu asitler güçlü asitler doktor harici yapılan uygulamalar riskli. o yüzden mümkün mertebe problemleriniz için uzman hekimlerden yardım alınız.


Dövme silme işleminde, dövmenin kullanıldığı boya yapısı ve deriye ne kadar derinlikte işlendiği gibi faktörler dövme silme işleminin süresini belirler. Dövme silme işleminin sorunsuz gerçekleştirilebilmesi için hem dövme silme yönteminin seçiminde hemde uygulayacak kişilerin bir çok detaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere dövme silme tedavisinde lazer kullanarak dövme silme, dermabrazyon gibi cildin zımparalanması sayesinde dövmeden kurtulma gibi uygulamalar genellikle ilk önerilen yada dövme sildirmek için yapılması şart koşulan uygulamalar olarak halen klinik ve güzellik merkezlerince uygulanmaktadır. Ancak dövme sildirme işlemleri oldukça pahalı işlemler olduğu için insanlar daha ekonomik uygulamalara yöneliyorlar. Bunun şu an için en güvenli ve ekonomik yolu tca kimyasal peeling.TCA İle Dövme Silme


Yaklaşık 70 yılı geçkin bir süredir, tca tüm dünyada dermetolojik problemlerin giderilmesi maksadıyla kullanılıyor. TCA kimyasal peeling yöntemi, özellikle cilt bakımında da etkili bir uygulama olarak helen cazibesini korumaktadır. Asit deri üzerinden ince bir tabakanın atılmasını sağlıyor. Yani cildinizi tabaka tabaka soyarak, zaman içerisinde cildin kendisini yenilemesiyle, 8 ile 12 ay içerisinde dövmenin bulunduğu tabakaya inilmesi sonucu dövme silinir.

Dövme Silmede TCA Nasıl Uygulanır


Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak derecelendirilebilen tca peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solisyonu seçmektir. Burada bilinmesi gereken en önemli durum, cildi zorlayan, gereğinden fazla oranlı solüsyon ve cilt üzerinde fazla bekletilmesi gibi uygulamalardan kaçınmak gerekiyor. Özellikle kol, sırt ve bacak bölgesindeki dövmeleri silmek için %50 oranında tca kullanabilirsiniz. Göğüs bölgesinde dövme sildirme için kullanılacak oran %40'ı aşmamalıdır. Ayrıca yüz bölgesinde bir dövme veya kalıcı makyaj varsa %20 ile %25 oranında tca kullanılabilir.

Uygulama öncesinde cildinizi temizleyiniz ve kurutunuz. Tca'yı bir kulak çubuğu veya pamuk yardımıyla hızlıca iki üç sefer tüm dövmeye uygulayıp maksimum 1,5 dakika bekletip bol suyla yıkayınız. Yıkamak için damacana su kullanmak sizin için avantajlıdır. Bu suyu dolapta bekletip soğuk olarak kullanırsanız yangının alınmasında daha fazla fayda sağlar.

Uygulama ayda bir yapılır, daha erken uygulamayın cildinizin kendisini yenilemesine izin verin.

TCA Sonrası Yapılması Gerekenler


TCA uygulamasının ardından cildinizi damacana su ile yıkadıktan sonda cildinizin kurumasını bekleyin ardına bepanthol krem sürün. Ayrıca madecassol ve çinko oksitli pişik kremi kullanabilirsiniz. Bu bakım ürünlerini sabah akşam sürün. Çok aşırı nemlendirmekten kaçının sabah akşam sürmeniz yeterlidir.

TCA peeling iyi bir uygulama ve bakımla sorun yaratan bir uygulama değildir. Dediğim gibi sabır gösterirseniz dövmeleriniz silinir. Dövmelerin daha erken silinmesi için daha yüksek oranda tca kullanarak uygulamada daha yüksek zamanlar bekletebilirsiniz ancak bu durumda muhtemelen iz kalacaktır. İz kalmaması için %50 tca asiti maksimum 1 dakika bekleterek uygulamayı sonlandırınız. Kontrollü kullanın cildiniz hassassa %40 tca kullanın. 1 dakikadan fazla bekletmeyin. %50 oranı geçmeyin, ne kadar kontrollü kullanırsanız o kadar iyi. yüksek oranlar daha hızlı siler ama iz bırakırsınız yara yapabilirsiniz. bu yüzden mümkün mertebe düşük oranlar kullanın ve fazla bekletmeyin. Ayrıca zamana yayın yani geç olsun ama güç olmasın, bu yüzden %70 alsam ne olur gibi sorular sormayın. Yara yaparsınız, cildinizi yakarsınız o asitler daha çok siğil gibi şeyler için kullanılır. Siz kullanmaya kalkmayın.

Not: defa defa asiti nereden alacam diye soranlar mail atanlar oluyor, efendim asiti www.doakimya.com sitesinden alın. Piyasadaki en güvenilir site orasıdır. zaten onlar haricinde tek ürün satan ne olduğu belli olmayan siteler var. Zaten bende ilk zamanlar, tek resmi satış sitesiyiz diye yazanların birinden alıp sonrasında muhattap bulamamıştım. Bir de dövme silme kremi yollayan sahtekarlar varmış, kremde hiç bir işe yaramamış, bir kaç kişi bana mail attı, bakın tekrar söylüyorum, asiti saf ve ucuz olarak doakimya.com sitesinden alabilirsiniz.

Not 2: tca ile dövme silen bir arkadaşın videosu var onu buraya koyuyorum. baya güzel anlatmış.Not 3: Bir başka video çeken asker genç kullanımını anlatmış ona da bakabilirsiniz.Konuyla ilgili olarak kimyasal peeling yazıma bakabilirsiniz. Ayrıca tca nasıl kullanılır konulu yazıyı da muhakkak okumalısınız.

153 yorum:

 1. merhaba asitle dövme silmeyi duymuştum yöntem etkiliye benziyor fakat çok azda olsa iz kalmış resimlerde seansı uzatıp bunlardan da kurtulmak mümkünmüdür? birde bu asitler cilt soyucu özelliğe sahip acaba ciltteki derin kesiklerini de geçirebilirmiyiz bu soyma yöntemiyle merak ettim cevaplarsanız çok sevinirim iyi günler

  YanıtlaSil
 2. tabi ki bu asitlerle ciltteki ameliyt izlerini faça izlerini giderebilirsiniz. asit oranını düşük tutarak riski azaltablirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğuz bey ben doakimyadan %40 lik tca siparis verdim bu tca yi elimdeki el yapımı dövmeye ve göğsümun üzerindeki dövmeye uygulayacagim 2 sinin boyutu da büyük değil küçükte değil. Hangisi daha çabuk silinir krem olarak ne kullanmam ne zamanlar kullanmam gerekiyo bilgi verir misiniz

   Sil
 3. Merhaba;

  7 günlük dövme için TCA uygulanabilir mi ? Yada ne zamana kadar beklemeliyim ?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet uygulayabilirsiniz.

   Sil
  2. selamlar dövme silmek için sipariş vermek istedim ama telefon numarasını bulamadım dövme silmede gerçekten etkili oluyormu tca kimyasal peeling ve başı tca olaraktanda başka marka var hepsi aynımı bunların tel numarası verirseniz sevinirim

   Sil
 4. merhaba,benim kolumda dövme var dirsekten bileğe kadar... %70 tca almayı düşünüyorum. hergün kullanacak mıyım ? birde herhang ibir iz bırakır mı ? %70lık iyi mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hayır tca ayda bir uygulanır eğer %70 alırsanız dövmede 2 dakikadan fazla bekletmeyin

   Sil
 5. Kaş kontür için de uygulanabilir mi ? Kaşlarımın dökülmesine sebep olur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uygulanabilir ama düşük oranlar kullanın %25 gibi

   Sil
  2. Kaş kontoru için kaç seans kac dk bekletmeliyim tesekkurler

   Sil
 6. merhaba, boyun kısmına dövme yaptırdım güzel olmadı ve büyük oldu. Tca ile silmeyi düşünüyorum. Boyun ve damar olduğu için tereddütteyim. %70 düşünüyorum ki çıkması 8-10 ay sürmesin. Sıkıntı olur mu? bir de kışı mı beklemeliyim? ve dövmenin yeni yapılmış olması kolay çıkmasında etkli midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet sorun olabilir. yani deri hassas

   Sil
  2. kaşa 50 yüksekmi gelir acaba kolumdada var o yüzden 50 liklik sipariş etmek istiyorum

   Sil
 7. Merhabalar benim göğsümde kalbimin üzerinde 7cm boyunda 2cm genişliğinde isim yazılı döğmem var. %70 tca kullansam sorun olur mu? Bir an önce kurtulmak istiyorum bu döğmeden yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 8. çok yüksek oran hızlı silersiniz. ancak bu oranda iz kalır. ama 4-5 dakika bekletitrseniz 2 uygulamada silinmiş olur. ama dediğim gibi iz kalır.

  YanıtlaSil
 9. merhaba ben bu bacaktakini tca ile silmek istiyorum % kaç almalıyım ve ortalama kaç ayda biter ? ve iz kalır mı teşekkürler.


  http://i.hizliresim.com/B0VgJV.jpg

  bu dövmenin resmi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 7-8 ayda biter %50 tca kullanabilirsiniz ayda bir uygulamalısnıız. ilk uygulamada 1 dakika bekletin çok bekletmezseniz iyi bakarsanız iz kalmaz.

   Sil
 10. Kalıcı kas makyajının bir kısmını silmek istiyorum 2 cm kalınlığında 3.5cm uzunluğunda bir bölüm tca 25 ile silmem mümkün mü tca ile kaç dk.bekletmelıyım haftada 1 mi ayda 1 kez mi yapmalıyım tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet %20 veya %25 tca kullanababilirsiniz. ilk uygulamada 1 dakikadan fazla bekletmeyin. ayda bir sefer yapılır

   Sil
 11. Kalıcı kas makyajını silmek istıyorum 2 cm kalınlık 3.5 cm uzunluğunda çıkıntılar yapıldı tca 25 kullanacağım kaç dk bekletmeliyim ayda 1 ya da haftada 1 mi kullanmalıyım yara olur mu tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk uygulamada 1 dakikadan fazla bekletmeyin. ayda bir sefer yapılır

   Sil
 12. Merhaba bileğimden elimin üzerinde yani parmaklarıma kadar dövmem var yaptıralı 1 ay oldu. Ancak hoşuma gitmedi ve tca %50 kullanayım diyorum. El üzerinde %50 sorun çıkartır mı? Ve asit olduğu için cidden çok korkuyorum zarar vermez değil mi? El üzeri en ince deri sanırım kaç dakika kaçlık tca kullanmam gerekli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorun çıkarmaz. eğer iyi bakarsanız bir zarar vermez kabuğu kendiniz soymayın ve tca dövme silme için asiti 2 dakikadan fazla bekletmezseniz bir zararı olmaz.

   Sil
 13. Merhaba koldan el üzerinden parmaklarıma kadar gelen bir dövmem var yaptıralı 1 ay oldu. Kaçlık tca kullanmalıyım ve ne kadar bekletmeliyim? El üzeri olduğu için çok korkuyorum zarar vermez değil mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eldeki dövmeyi sildirme için %50 tca kullanabilirsiniz. benzer şekilde koldaki dövmeyi sildirme için tca aynı oranı kullanabilirsiniz.

   Sil
 14. Merhaba ben bikini bölgeme evde sir ağda yapmıştım önce yaptıgım yerler kızardı sonra güneşlendim ve kahverengi lekeler oluştu 2 2.5 aydır böyle kahverengi lekeler var acaba tca peeling uygulasam evde lekelerim geçer mi kaçlık oranda kullanmam gerekiyor ve sadece lekeli olan bölgeye kullansam olur mu beni bilgilendirirseniz çok sevinirim çünkü çok kötü bi görüntü var bikini giymem imkansız bu halde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lekeler geçer %25 oranında bir tca uygulayın 1,5 dakikadan fazla bekletmeyin

   Sil
 15. Merhaba,
  kaş dövmesi yaptırdım geçen şubat ayında. Dövmenin rengi tamamen akarak turuncu bir renk bıraktı geride. kaşlarım şu an turuncu :( yazılarınızı okuyarak tca %15 ve %20 aldım. bunun yanısıra krem hazırlamak ıcınde madacasol, 10 ml e vıtamını ve b5 vıtamını, 10 gr cınko oksıt, hepsını karıstırıp merhem halıne getırecegım. bırkac dovme sılen yerı ve guzellık merkezını aradım. sıddetle karsı cıkıyorlar evde uygulanmasına. kaş yapayım derken göz cıkarmayın asla evde uygulanmamalı dıyorlar. tedırgın oldum acıkcası. sızın onerınız nasıl olur tecrubenızden kaynaklı. boyle bır dovme ıcın %kaclık tca kullanmam gerekır, kaslarım yanıp dokulebılır mı ve kac seansta tamamen kurtulurum..cok saolun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi 20 liralık asiti 200 liraya sürdükleri için evde yapmayın diyorlar. evde yapabilirsiniz. bir sıkıntı olmaz. bakımımna özen göstermeniz yeter. kalıcı makyaj sildirme amaçlı olarak %25 falan kullanabilirsiniz.

   Sil
 16. Slm kabuklanma ile mi deri yenileniyo ve çok acı veriyomu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet deriyi yakarak kabuk bağlayıp atılmasını sağlıyor. ilk 1-2 dakika orta şiddette acı verir sonrasında acı çok olmaz.

   Sil
 17. Merhaba ben 2 ay önce koluma % 40 tca uyguladım biraz da bölgenin dışına taşırdım ve taşırdığım yerlerde bembeyaz bi iz kaldı.muhtemelen gecmeyecek.Acaba gecirmemin bi yolu var mı düşük oranlı bi tcayla yada güneşte yakmayla renk farkı ortadan kalkar mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geçer muhtemelen güneşte yandığınız için bronzlaştınız ve asitle soyunca o bronzluk ortadan kalktı. aynı şey arkadaşımda da oldu, yazın bronzlaşmıştı, tca sürdük, soyulunca ton farkı oluştu, sonra zamanla geçti. sizinki de zamanla geçecektir.

   Sil
 18. MERHABA BEN 1 AY ÖNCE GÖĞSÜME SADECE SİYAH OLARAK DÖVME YAPTIRDIM
  40 LIK TCA ALSAM AYDA BİR SÜRSEM VE BAKIMINI YAPSAM NE KADAR ZAMANDA SİLİNİR.VE İZ KALIR MI

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk etapta %25 uygulayın muhtemelen 8-10 ay arasında silinir. iyi bakım yapmalısınız. göğüs bölgesi biraz hassas.

   Sil
 19. tca nerden temin edebilirim yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 20. tca nerden temin edebilirim yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
 21. Kolumda 6 harfli hir dövme var tca ile giderebilirmiyim ne kadar sürer gitmesi sağlık açısından zararı var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca ile dövme giserilir ancak zamana yaymalısınız. acele etmeyin %50 tca ile 10 ay civarında silinebilir

   Sil
 22. Merhabalar, bileğimin üst kısmında siyah bir dövmem var. İki seans lazer işlemi uygulandı silinmesi için rengi soldu dövmemin sadece. Şehir değişikliği yaptığım için iki aydır gidemiyorum acaba kalan tedaviyi evde kendim tca ile yapsam bir zararı olur mu? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca kullanabilirsiniz ama mümkün mertebe kontrollü olmanızda fayda var

   Sil
 23. Benim sırtımda var dövmem %50 lik almayı düşünüyorum kendim uygulanacağım da iz olmasından korkuyorum pişik kremi kullansam yeterli olur mu? Uygulamadan önce bölgeyi yıkamayı dezenfekte etmeyi öneriyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sabırlı olup 1 dakikadan fazla bekletmezseniz bir sıkıntı çıkmaz ama gene de kontollü olmanızda fayda var. uygulama öncesi bölgeyi yıkamaznıza gerek yok.

   Sil
  2. Tca uygulamadan önce temizleyin diyordunuz neden gerek yok dediniz

   Sil
 24. Merhaba ben lazerle elimin üstündeki dövmemi sildiriyorum.aynı zamanda 50lik tca kullansam bir sorun olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorun olabilir lazer işleminin bitmesini bekleyin

   Sil
 25. Iyi günler ben 2 aydır kullanıyorum tca 50 ama derinin üst tabakası kabuk tutup atıyor sürekli dovme alt kısımda oraya nasıl ulasicak sürekli üst deri kuruyup dökülüyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. işte zaman bu yüzden gerekli 4. aydan sonra hafif hafif silinmeler başlar

   Sil
 26. Merhaba;

  Öncelikle yazılarınız ve o değerli emeğiniz için minnettar olduğumu belirtip, teşekkür etmek isterim. Sağolun, varolun !

  Gözümle elmacık kemiğimin birleştiği o ince derili yerde 1,5 cm büyüklüğünd bir güneş lekem var. O bölge için %15'lik TCA; kolumda omzuma yakın yerde ise; kolumu çevreleyen 15 cm uzunluğunda 2 cm genişliğinde ve neredeyse 20 yıllık; artık lacivert-maviye dönmüş olan bir dövmem var ve onun içinse %30'luk TCA kullanmayı düşünüyorum. Yeğenimin bileğinin iç kısmında, tam damarlı yerde de en fazla 1 yıllık bir dövme var. Hassas bir bölge olduğu için, orası için de %15'lik kullanalım diyorum. Sizce uygun mudur ? seyreltileri çok düşük tutarak, herhangi bir zarara uğrama riskini düşürmeyi hedefledim zira.
  Bir de iyileşme ve bakım süreci için sizin sıraladıklarınıza ek olarak Contractubex jel de kullanmam uygun olur mu ?Bu konuda herhangi bir bilgiye sahip misiniz acaba?
  Şimdiden vereceğiniz tüm bilgiler için çok çok teşekkür eder; kolaylıklar dilerim.
  Saygılar, Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. uygun oranlar. kontrollü kullanmaya özen gösterin acele etmeyin 1 dakikadan fazla bekletmeyin. Contractubex kullanabilirsiniz iyi gelir.

   Sil
 27. Merhaba tca kullandığımız bölgeyi kapatmak gerekiyor mu sargı beziyle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kapatmazsanız daha iyi olur, aşınma sürtünme vb. şeylerden koruyun ama.

   Sil
 28. benim bileğimde 6-7 cm lik isim yazılı dövme var 70 lik kullansam kaç seansta silinir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. %70 çok ağır bi,r oran erken siler ancak iz bırakır. ben şahsen tavsiye etmem yüksek oranları. yara yapabilirsiniz

   Sil
 29. Bende aldım kulanıyorum bilegimde yıldız dövmem var ilk etapta %40 lık aldım doa kimyadan şuan 4seanstayım ve renk açılmaya başladı façamda vardı onada 4seans yaptım gozle gorulur sekilde farklilık var alcak ama korkan arkadaslara sesleniyorum kremlerini duzenli surup gunese cok cikmassanız leke kalmıyor iciniz rahat bi şekilde yapın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tavsiyeleri dinleyenler iyi sonuç alırlar. yorum için teşekkürler

   Sil
 30. kolumda bilekten dirseğe dövmem var ve altında faça izleri en kısa zamanda silebilmek için ne yapmam lazım 8 10 ay cok uzun bi süre bir ayda nasıl gecer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir ayda geçmez bu zorlarsanız yara yaparsınız iz bırakırsınz. bu kısa sürede geçirmenn tek yolu estetik operasyon. doktordan yardım alınız.

   Sil
 31. kolumda dirsekten bilege dövme var altında faça izleri ve carcabuk kurtulmam gerek %70 lik alsam bi ayda kurtulabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. böyle uygulamalar yapmayın kendinize zarar verirsiniz.

   Sil
 32. Merhaba ben bişey sormak istiyorum bundan 4 ay önce göğüs bölgeme çok büyük değil orta boyun biraz küçüğü bi dövme yaptırdım ama silmek istiyorum nasıl yapmam gerekiyo ne kadar bi zamanda silinir cevap verebilir misiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zamana yayarsanız dövmenin derinliğine göre 8 ay 10 ay hatta bazen 12 ayda silinme olur.

   Sil
 33. tca yüzde 70 uyguladım ve maalesef iz kaldı ne yapmam gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bekleyin iyice iyileştiğinde %30 tca gibi asitlerle 1 dakika kadar bekleyerek yeni soyulmalarla düzeltin. düşük oranlı asitler zamanla o bölgeyi yeniler izi giderir.

   Sil
 34. Bileğimde 4 harfli ķücük dövmem var . Ve derine yapılmadi yani max derimin 2-3 kat altinda doktor soyledi. Kaçlık tca kullanmamı önerirsiniz şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. %40 ile başlayabilirsiniz. 1 dakikadan fazla bekletmeyin

   Sil
 35. Merhaba benim sag kolumdaa bilegine sonsuzluk isaretiyle isim yazdirdim cok buyuk degil parmak olcusuyle bir karistan hemen hemen biraz kisa % kac uygulamaliyim ve iz kalsin istemiyorum youmlarinizi gordun umarim gecer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 dakikadan fazla bekletmeyin. böylece dikkatli ve sabırla uygulayın.

   Sil
  2. 1 dakikadan fazla bekletmeyin. böylece dikkatli ve sabırla uygulayın.

   Sil
 36. Bilegimde bir karistan hemen hemen kisa dovkr var yeni yaptirdim % kacini kullanmaliyim tca nin cvap verebilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tcayı kaşıma uyguladığımda hafif şakağıma aktı ve soyulmadı kahverengi kaldı orası akan yeri tekrar kabuk bağlaması için ne yapmam lazım teşekkürler ilgilenirseniz sevinirim

   Sil
  2. doadan kimyadan getirttim kaşıma uyguladım akan yerde kahverengi soyulmadı öyle kaldı neden acaba 1 de tca kargoyla sade yeşil küçük poşette ağzı bağlı haldemi geliyor yoksa paket içindemi bana gelen poşet içinde ve kapağı açtığımda iç tıpa delikti ve akmıştı buna açıklık getirmenizi istiyorum küçük poşetin ağzı bağlanmış nasıl kargoya verilir anlamadım özelden yazdım geri dönen olmadı neden ağzı açıktı

   Sil
  3. akan yerde muhakkak bir soyulma olur. biraz geç soyulur ama uygulama yaparken akıtmamaya dikkat edin. vala doa kimyadan gelen kargo kahverengi şişede beyaz kapaklı ve küçük kahverengi şişe boyunda bir kutunun içinden çıkıyor. hiç öyle poşete sarılı falan olmuyor. siz doa doakimyadan aldığınıza eminmisiniz.

   Sil
 37. Mrb. Tcayi 15 gunde bir uygulamanin sakincasi nedir?

  YanıtlaSil
 38. Ve dovmenin derinin ne kadar altinda oldugunu nasil anlariz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunu anlayamazsınız yani baktığınızda çok derinde gözüküyorsa derin yapılmış demektir

   Sil
 39. Merhabalar
  arkadaşlara yardımcı olmak adına yazmak ıstedım ıyıce arastırıp yazdıklarınızı da okuyunca ben de omzumdaki dövmeden kurtulmak için tca (%50) ile başladım en fazla 2 dakka bekletip sğuk kompres yapıp yıkıyorum ve ardından Bepanthol baby yanık pişik kremşnş kullanıyorum bu 5. uygulamam ve renkleri iyi şekilde soluklaştı sabır edın ve bekleyın her gun sabah ve akşam krem uyguluyorum kabuklanma devresınde kasınıyor fakat ellemeyın ve kabukları kendınız soymayınbırakın dokulsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumlarınız için teşekkürler. sizde silinme başladığına göre 4-5 ayda silinme tamamlanır. evet arkadaşlar sabırlı olun. yüksek oran kullanmayın. problemsiz biçimde dövmelerden kurtulabilirsiniz.

   Sil
 40. Merhaba benim dövmem bileğimin iç kısmında deri kısmı ince %kaçlık tca almam gerekiyor ayrıca damarlara zarar verir mi teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. %40 kullanabilrsiniz 1 dakikayı geçmediğiniz sürece çok büyük sıkıntı çıkmaz

   Sil
 41. Merhaba ben %50 tca asit dövme ve izlerim için kullandım20 gün oldu cilt soyuldu ama uygulama yaptığım yerler sanki yanmış gibi izler kaldı madecossol ve bepantel krem kullanıyorum yanık gibi olan izler ne kadar sürede geçer veya geçer mi 1 dakika dan fazla bekletmedim asiti daha20 gün oldu bu yanık gibi izler geçer mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izler geçer. ancak dikkatli olun, yani asitten çok uygulama sonrası bakım daha önemli

   Sil
 42. Sol kolumda bir adet jilet izi var ve el bilegimde derinin bir kat altına işlenmiş dövme var sizce ikisi için yüzde kaç TCA gerekir ve nereden güvenle temin edebilirim

  YanıtlaSil
 43. Merhaba benşm göğsümde 6 7 cm yazı var 5 ay önce yapıldı yarısı soldu zaten hazirana kadar geçmesi lazım polislik sınavları için ne önirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca kısa sürede sonuç vermez. siz bir kliniğe gidip lazer yaptırın. ama iyi bir klinik olsun makine eni olursa daha hızlı silinebiliyor lazerle

   Sil
 44. Mrb benim kaş dövmesi yaptirmistim ve kas Rengim turuncu oldu neredeyse. %20 tca başlasam olurmu ve birde göze zarar verimmi.. Cvp bekliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gözünüze kaçırmamalısınız. onun haricinde kaşa zarar vermez. ama iyi korumak ve bakım yapmak lazım

   Sil
 45. Merhabalar,
  3-4 ay önce %70 tca aldım doakimyadan her ay kullandım çok uzun süre bekletmedim ama kremle bakım konusunda pek ilgili olamadım ve bi kaç defa da kendim kabuğu soymaya kalktım kolumda iz kaldı halen de kullanıyorum lakin yanık tarzı izler duruyor o izleri geçirebilmek için ne yapmalıyım başlarda arko nem spf 50 krem kullandım sonra Furacin, silverdin ve bepanthol ile denedim ama izler geçmedi ne yapabilirim acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dikkatli olun asit oranı çok yüksek. dövmeyi daha hızlı silebilirsiniz. ama tüksek oranlı asitlerde daha iyi bakmak lazım iz kalmaması için. biraz geçsin üzerinden 4-5 ay çok hafif o bölgeyi düşük oranlı asitlerle soyarsanız izlerde geçer.

   Sil
 46. Ayriyeten bi de daha çabuk izleri geçirebilmek için vazelin, gliserin ve ezilmiş aspirin karışımı bir krem kullanıyorum bunun da faydası olur mu

  YanıtlaSil
 47. merhaba.ben kalici kas makyaj silmek icin tca15 i aldim.iki uc gun surdum bir degisim yok.tca15 kalici makyaji silermi ne kadar zaman alir nasil kullanirim her gun surebilirmiyim ne zaman kabuklanmaya baslar ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayda bir kullanılır tca. cildinizi yara yapacaksınız. oran düşük geliyor. daha yüksek oranlı bir asit sürebilirsiniz.

   Sil
 48. Merhaba benim dövmem kolumun iç kısmında % kaçlık tca kullanmalıyım ve ne kadadar sürede geçer(dövmeyi yaptıtırken dövmeci cildin bozuk dedi boyayı içeride patlatıyor dedi geçirirmi acaba)
  Dövmem bu:http://i.hizliresim.com/VvZzYZ.jpg

  YanıtlaSil
 49. 1 ay once kas konturu yaptırdın hıc memnun kalmadım sılmek ıstıyorum tca kaçlık kullanmam gerek vede kaslarıma zarar verırmı dökme yaparmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. %20 tca ile başlayabilirsiniz. kaşlara zarar vermez. ama soyma yapacaksanız iyi bakmalı ve korumalısınız.

   Sil
 50. Selam aleylum kardesim ben tca%50aldim elimin uzerinde we goysumde dowme war uyguladim tca yi 1 bucuk dadika beklettim bugun 4. Gunu surdugum bolgeler kahverengi oldu ama soyulma falan yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. soyulacaktır merak etmeyin. bazen soyulmalar 1 haftayı bulur kabukları kendiniz soymayın. bölgeyi iyi koruyun, bakıma özen gösterin.

   Sil
 51. mrb.kolumda jilet izleri var 3 sene önce attım çok utanıyorum dışarı çıkamıyorum yüzde kaç tca kulanmalıyım kaç ayda geçer krem olarak neler almalıyım. çizikler derin çiziklere mi vurmalıyım asiti.? dışarı çıkamaz oldum. haber beklıoyrum ltfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sadece çiziklerin üzerine asit uygulayınız. %40 asit sürebilirsiniz. ama dikkat edin cildiniz çok hassas sa özenli kullanmalısınız.

   Sil
 52. Merhaba ben yeni bir dövme yaptırdım ama şuan tek çizimini yaptık 2.seansa gitmicem kısacası renklendirme ve karartma yapılmadı ve ikinci katta atılmadı ne zamana geçer?

  YanıtlaSil
 53. merhabalar bende tca 25 kas konturu ıcın ıkıncı seansı kullandım fakat herhangı bır acılma sılınme olmadı nezaman kurtulurum kac seans tamamen yok eder

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. soyulmanın derinliği önemli yani kalın soyulursa daha çabuk çıkar ama o zamanda iz kalma riski var bu yüzden sabırlı olun. 4-5 ayı bulabilir. bir de cildiniz dayanıklıysa asit oranını yükseltebilirsiniz.

   Sil
 54. Merhaba kaşımda dövme var silmek için tca asiti kullanmamda bir sakınca varmı kasları döküyormu nasıl tavsiyede bulunursunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaşları dökmez. dikkatli kullanın. yani asitin yeteri kalınıkta soyması lazım ne çok kalın ne çok ince bir soyulma lazım. bu yüzden dikkatli kullanın.

   Sil
 55. Merhaba
  Sol el üst bileğimde 1TL boyutunda el yapımı dövme var. %50 TCA sipariş ettim. Biran önce çıkmasını istiyorum. Maksimum ne kadar tutabilirim TCA yı o bölgede ve minimum kaç günde/haftada vs yapabilirim. Daha hızlı silinmesi için. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 56. Merhaba benim dovmelerim göğsümde ve kolumda iki bölgeye de %50 uygulayip 2 dakika bekletsem olur mu ? Ayrıca ilk seans 2 dakika diğer seanslar kaç dk bekletmem gerek ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. soyulma kalınlığına bakmalısınız. eğer çok kalın soyulma olursa 2 dakika iyidir. yeterli olmazsa. 3 dakika bekletin. o da yetmezse asit oranını yükselti.

   Sil
 57. ben %70 tca aldım kolumdaki dövme için ayda 1 kullanıcam ve 1.30 dk tutcam peki bu işlemlerden sonra dövme çıktıgında ve orada herhangi bir iz kaldıgında bu kalıcımı oluyo yoksa kendiliğinden geçiyor mu ? verdiğiniz bilgiler içinde şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani iz kalma ihtimali var eğer iz kalırsa. bekliyorsunuz 4-5 ay düşük oranlı tca ile %30 vb. cildi hafif hafif soyarak izleri geçiriyorsunuz.

   Sil
 58. ben kolumdaki dövemeyi silmek için %33 lük kullandım biraz fazlamı beklettim sanırım kabardı ve görüntü çok kötü oldu ben yara merhemi ve pişik kremi kullandım yaranın iyileşmesi için . ama bazı bölgeleri kaparmış ve kötü görünüyor bunun için şimdi contractubex jel kullanıyorum bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. contratubex jel oldukça iyidir. yara iyileşir. fazla beklettiğiniz için dövme çabuk silinir.

   Sil
 59. merhaba oğuz bey sağ omuzumun on kısmında ceviz kadar bir şekil var lale benzeri birşekil bir kere lazer yaptırdm çok az soldu hem pahalı hemde en az 15 seans sürer dedi esmer tenliyim hassas değil ben bilerek yüzde kaç kullanmalıyım birde şeklin çizğilerini takip ederek mi sürmeliyim kulak çöpüyle inşallah iz kalmaz bakalım kısmet. teşekkür ederim saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. %50 tca kullanabilirsiniz. bu arada adım ceyhan erkek değil kadınım

   Sil
 60. Merhaba sayenizde tca ya olan önyargım kırıldı ve bileğimdeki yazıya 40 tca uyguladım. 4 gün oldu. Öğün bir kırmızılık kahverengilik ve hassasiyet var ama soyulma yok sizce normal mi. Çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 61. Merhaba benim dovmem ozel bolgemde kaclik almaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu özel bir konu onun için fikir belirtmeyeyim. yani hiç deneyeni duymadım.

   Sil
 62. Merhabalar benim dovmem sol gogus ustunde kucuk birsey kaclik tca onerirsiniz hassas biraz cildim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. %30 ile başlayın göğüs bölgeleri hassas ve ince deridir.

   Sil
 63. merhaba kolumda el bileğinin üstünden dirseğin az altına kadar gelen baya renkli ve büyük bi dövmem var. beğeniyorum ama kolun ön kısmında olması beni rahatsız ediyor bu yüzden silmeyi düşünüyorum. tca ya hangi ayda başlamak en uygun olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güneş göstermediğiniz sürece kullanabilirsiniz. ancak güneş görecekse sonbahar ve kış ayları en uygun zaman.

   Sil
 64. Verdiğiniz bilgi beni oldukça rahatlattı. Tca yı bende kullanacağım ama dövmeyi bugün yaptırdım en erken kaç gün içinde başlayabilirim. Dövme kolumun iç kısmında. Birde bazı forumlarda çinkolu bir tozdan bahsediyorlar sanırım aynı sitede o da satılıyor. onu da alayım mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani çinko tozu kullanan arkadaşlar var ben kullanmadım. dikketli olun sadece. dövme yarası iyileştiğinizde kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Merhaba oguz bey benimde bir yıllık kaş kontörüm var siyahtan griye dönüştü ve beni iyce rahatsız etmeye başladı kaçlık tca almalıyım ve nasıl sipariş verecegim teşekkür ederim...

   Sil
  3. genelde %25 kullanıyorlar. ama bu aylarda koruma şart yani iyi bakım yapmalı güneşten korumalısınız.

   Sil
 65. Öncelikle selamlar "tca" kulanımı nikos asit olarak bir tıbi ilaç olarak bilinir ve amerikada % 60 oranında insanlar lazerden çok bu yola dövmeden kurtulur ! Göyüs bölgesinde, boyunda , surat gibi yerlerde dikkat edilmesi gerekiyor bunun haricinde %50 etkili olarak biliniyor ben kulanıyorum 5 ay oldu hiç bir şey kalmadı münkünse uzun kolu bir şey giymeyin ve güneş fazla nemli ortadam durmayın deri yenilemesi için idal sıçaklık oda sıçaklığı denk teşekkürler geçmiş olsun şimdiden bu arada kırem kulanırken yanık kıremi pişik putrası iz kalmasını engeliyor bilginize

  YanıtlaSil
 66. s.a ben %90 tca kullanıyorum dövmem çok yoğun ve büyük 5 dakika bekletiyorum 2 defter yaprağı kadar deri atıyorum her seansımda baya solma var bi okadarda yanık var dövme kenarlarında volümü 50 ye düşürüp ve bekleme süresini 2 dakikaya cekip yanık izlerinden de kurtulurmuyum ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dövme silindikten sonra bir süre ara verin 3 ay kadar. daha sonra dediğiniz gibi %50 asitle 1 dakika bekletip üst deriyi soyarsanız izler de geçer. sonuçta her şey cildin kendisini yenileme mekanizması üzerine kurulu.

   Sil
 67. ELİMİN ÜZERİNDEKİ DÖVME İÇİN %40 LIK TCA ALDIM 1 BCUK DAKIKA BKLETTIM YANMANIN DISINDA Bİ ETKİ OLMADI NE Bİ KABARIKLIK NEDE BEYAZLAŞMA ...ORANI YUKSELTSEM 50 LIK ALSAM YENIDEN DENESEMMİ YOKSA ILK UYGULAMA İÇİN NORMALMİ SOYULMA OLURMU BÖLE Bİ DRUMDA SANKİ HİÇBSEY YAPMAMIŞ GIBI CNKÜ LUTFEN YARDIM EDIN?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. el üzerindeki deri çok dayanıklı galiba, bir çok arkadaş etkinin düşük olduğunu söylüyor. bir de siz asiti nereden aldınız.

   Sil
 68. Merhabalar, kolumda küçük renkli bir dovme var kırmızı renkler çoğunluk tca krem ise yarar mi yararsa kaç oranı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca krem değil bir asit solüsyonu işe yarar

   Sil
 69. Merhabalar, benim silmek istediğim üç dövmem var üçü de siyah ve ben oldukça açık tenliyim. biri parmağımın üstünde, biri bileğimin içinde ve ince hatlara sahip, fakat üçüncüsü biraz kalınca hatta pütürlü bir yüzeye sahip ve üst kolumun iç-ön kısmında. Sildirmek istiyorum fakat tca oranı hakkında bir karara henüz varamadım. Dövmelerimin silinme süresi ne kadarlık bir zamanı kapsar ve tca oranı kaç olmalıdır? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. %50 asitle başlayabilirsiniz. şimdi şu zamanda silinir demek yanlış olur çünkü asitin ciltte etkileri çok farklı olur. yani sizde 6 ay olur başkasında 2 sene, bir de dövmenin ne kadar derinde olduğu önemli.

   Sil
 70. Merhabalar kolunda jilet fazla izleri vardır tca ile bu izleri geçirebilir miyim teşekkürler

  YanıtlaSil
 71. Oğuz bey 1.5 yaşında oğlum var emziriyorum tca kullansam koluma faça izleri için sıkıntı olur mu

  YanıtlaSil
 72. Merhaba bende %50 tca kullanıyorum dirseğimi n üstünde yeşil renkli dövmem için 18 aydır kullanıyorum dövmenin bulunduğu bölge hafif kızarıklık var fakat renginde bi açılma olmadı henüz daha ne kadar süre kullanmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siz tca yı nereden aldınız. bu sürede silinmesi lazım. muhtemelen sahte tca satan sitelerden aldınız.

   Sil

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.