9 Aralık 2014 Salı

Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir


Kış aylarında güzelliğine düşkün kadınların en sık yaptırdıkları uygulama hiç şüphesiz ki kimyasal peeling dir. İşte bende bu yazıda size kimyasal peeling nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir, zararları nelerdir, kimyasal peeling fiyatları evde kimyasal peeling yapımı hakkında ana hatlarıyla bilgi vrmeye çalışacağım.

Kimyasal peeling kimyasal soyma asitleriyle yapılan oldukça ucuz ve etkili bir cilt bakım metodudur. Kimyasal peelingle özellikle, cilt lekeleri, sivilce izleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte hatta dövme bile silinebilmektedir. Kimyasal peeling yapmak için genellikle kimyasal peeling asitleri kullanılmaktadır. Bunlar AHA (alfa hidroksi asitler) glikolik asit, laktik asit, mandelik asit ve BHA (bete hidroksi asitler) salisilik asit ve TCA (trikloroasetik asit) kullanılmaktadır.Kimyasal Peeling Uygulaması


Kimyasal peeling asit türü ve solüsyon oranı belirlendikten sonra, temiz cilde asit sürülerek kimyasal peeling işlemi uygulanır. Daha sonra aitin türüne gör 1 ila 5 dakika kadar beklenir ve asit ciltten su ile yıkama veya sonlandırma suyu yardımıyla uzaklaştırılır. Kimyasal peeling uygulaması asitin derecesine göre haftalık veya aylık olarak tekrarlanır. Özel güzellik merkezlerinde yapılabildiği gibi evde de yapılabilen bir uygulamadır kimyasal peeling.

Kimyasal Peeling Faydaları


Kimyasal peeling başta sivilce izleri, cilt lekeleri, gözenekler, cilt çukurları, yara izi, doğum izi, dikiş izi ve ameliyat izi gibi durumlarda oldukça faydalı bir uygulamadır. Kimyasal peeling cildi soyarak yenilenmesine yardımcı olur. Cildinize düzenli olarak 6 seans kadar uygulanan kimyasal peeling sayesinde yepyeni bir cilde kavuşup cildinizdeki kusurlardan ve kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

Kimyasal Peeling Zararları


Kimyasal peeling uygulaması sırasında bir zarar oluşması çok olası değildir. Eğer cildiniz asite karşı alerjik değilse cildinize zarar vermez. Belirli bir zaman sonucunda asit yıkanarak sponlandırıldığı zaman cildinizde kalmaz ve cildinize zarar vermez. Kimyasal peeling üst deriyi yakarak cildinizi temizler. Kimyasal peeling uygulamasından sonra cildiniz soyulduğu için cildinizin bakımını iyi yapmalısınız. Yani kimyasal peeling cildinize zarar vermez, kimyaal peelingden sonra cildinizi direkt güneş ışığından aşırı sıcak ve soğuktan korumalısınız.

Kimyasal Peeling Fiyatları


Kimyasal peeling fiyatı uygulanan asidin cinsine ve uygulama alanına göre belirlenir. Özel güzellik merkezlerinde bu ücretler seansı 50 liradan başlayıp 500 liralara kadar değişebliyor. Yani hangi asit uygulanacak ve ne kadar bir alana uygulanacağı fiyatı belirleyen ana etmen. Genellikle yüzünüze ugulanacak kimyasal peeling eğer glikolik asit laktik asit gibi maddelerle yapılacaksa 75 lirayla 200 lira arasında merkezine göre değişen biçimde fiyatlanıyor. Eğer TCA uygulanacaksa 100 lirayla 250 lira arasınnda değişen fiyatlarla kimyasal peeling uygulanıyor. Eğer kimyasal peelingi evde yapacaksanız glikolik asiti doa kimyadan 7,5 liradan başlayan fiyatlarla alabilirsiniz tca ise %15 tca 20 lira ve oran arttıkça fiyatları artıyor. Eğer evde kimyasal peeling yapacaksanız doa kimya sitesiyle iletişime geçip uygun oranı öğrenmenizi tavsiye ederim.

Evde Kimyasal Peeling


Büyük bir alana kimysal peeling yapacaksanız örneğin bacaklarınıza vb. veya inatçı ve çok seans gereken cilt problemleriniz var ve 10 seansa 1500 lira vermek istemiyorsanız doa kimyadan asitlari alarak evde kimyasal peeling yapabilirsiniz. Kimyasal peeling ve asit kelimeleri sizi korkutabilir ama çok korkulacak bir durum yok. Asiti dikkatli kullanır ve kimyasal peeling yaptıktan 3 dakika sonra cildinizi yıkayarak asiti sonlandırır ardına yapmanız gereken bakımları yaparsanız bir problemle karşılaşmazsınız. Zaten bakım kısmını güzellik merkezinde de yaptırsanız yapmak zorundasınız yani kimyasal peeling ister kendiniz evde yaptırın isterseniz doktora yaptırın kimyasal peeling sonrası bakım yapmalısınız. Eğer evde kimyasal peeling yapacaksanız, cilt probleminize göre asit cinsini ve oranını konuşmalı ve sonrası bakımlar için gerekli önerileri dinlemelisiniz. 

Eğer merak ettiğiniz konular varsa yorumlardan soru sorabilirsiniz bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

14 yorum:

 1. Doakimya tca si dövme silme için uygunmu?

  YanıtlaSil
 2. Doakimya tca si dövme silme için uygunmu?

  YanıtlaSil
 3. uygundur doa kimya hem uygun fiyatlı hem de kurumsal bir firma muhattap bulabiliyorsunuz.

  YanıtlaSil
 4. Bnm yüzümde güneş lekesi var onun için hangi ürünü önerirsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tca kimyasal peeling etkili sonuçlar verir. ancak dikkatli kullanın ve kontrollü ilerleyin düşük oranlı asit ve 1 dakikadan fazla beklemeyin

   Sil
 5. Ben Mandelik asit aldım ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum toz halinde geldi neyle karıştırıcam suyla mı?
  Suyla ise Ne kadar suya nekadar toz asit dökmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. su ve alkolde çözünüyor. yani 70 ml suyla karıştırabilirsiniz. alkol daha fazla çözünüyor. ama ne bakımı yapacaksınız o önemli

   Sil
 6. Merhaba ben doa kimyadan toz halinde Mandelik asit aldım ama kullanmayı bilmiyorum düşük dozda olması için nasıl karışım yapmam lazım acaba suyla mı karışım yapcam?Eğer su ile olacaksa Ne kadar suya nekadar toz Mandelik asit koymalıyım?

  YanıtlaSil
 7. Ben Mandelik asit aldım ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum toz halinde geldi neyle karıştırıcam suyla mı?
  Suyla ise Ne kadar suya nekadar toz asit dökmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yapacağınız bakıma göre değişir. yani suda %15 alkolde daha yüksek oranda çözündüğünü biliyorum.

   Sil
 8. Benim cilt catlaklarim var bacak ve kalcamda. Beyaz olanlar da var kirmizi yeni olanlar da. TCA ile evde geçirebilir miyim. Cok derin yariklar degil ince cizgiler halinde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çatlaklar için kullanılıyor ama dikkatli olmak şart

   Sil
 9. Mandelik asit peelingi hakkında bilginiz var mi. Bu peelingi yapicam ama uygulama ve bakım hakkında pek bilgim yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mandelik asiti ne amaçlı kullanacaksınız. yani yüz bölgesinde dikkatli olmak lazım

   Sil

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.