26 Ekim 2014 Pazar

Cilt Lekeleri İçin Doğal Çözümler

Cilt Lekesi


Cilt lekesi, ciltteki renk değişikliklerine verdiğimiz isimlerdir.  Tenizmizin rengi derimizde bulunan melanin pigmenti tarafından belirlenmektedir. Özel durumlarda bu melanin pigmentleri çoğalır ve biz buna cilt lekesi deriz.. Melanini arttıran nedenler iklimsel, beslenme ve hormon durumlarındaki değişikliklerden olur.Bazı durumlarda bu melanin aşırı artar buna da aşırı pigmentasyon denmektedir.


Melanositlerin aşırı olarak salgılanması sonucu deri renginde değişikliklere neden olmaktadır ve deri lekelenmesi daha çok yüz, boyun ve el üstleri gibi sürekli güneşe maruz kalan deri bölgelerinde görülmektedir.

Aslında hepimiz lekesiz bir cilt isteriz peki bunun için yapmamız gerekenler neler.


Cilt Lekelerine Doğal Çözümler


İnternette gezinirken hepiniz biraz ondan biraz bundan karın, bilmemne otu onun sapı bunun çöpü gibi bir çok yazıya denk geliyorsunuz. Çoğu uydurmasyon şeyler. Sözde şifalı bitki uzmanları bu alana da el atıp mucize dağıtıyorlar. Ama yalan, yani cilt lekesini gideren bir yöntemleri olsa emin olun krem yapıp sizelere yüzlerce liraya satarlar. Hoş hiç bir işe yaramayan kremler yapıp yüzlerce liraya satıyorlar ya neyse.

Cilt lekelerinden muzdaripseniz buna iyi gelen maddeleri bilmenizde fayda var bu maddeler, kojik asit, askorbik asit, laktik asit, glikolik asit, arbutin vb. maddelerdir.

Pirinç Maskesi


Pirinç kepeğinde kojik asit bulunur bu yüzden gerek pirinç suyu gerekse pirinç kepeği yağı tavsiye edilir, ancak bir yere kadar çünkü içeriğindeki kojik asit oranı yeterli gelmez. Ama siz gene de doğal bir şeyler yapmak istiyorsanız pirinç suyuyla yüzünüzü silebilirsiniz. en ideali pilav yapmak için yıkadığınız pirinçlerdir. Birde bu kojik asit ile ilgili bazı çalışmalar var ve toksik olduğu yönünde.

C vitamini


Genelde limon suyu vb ile tarifler veriyorlar. Bunları okudukça dehşete düşüyorum ne olur şu sahtekarlara ve internet reklamcılığı için kopya içerik yaynlara inanmayınız. Ne limon suyunda ne limon yağında yeterince c vitamini yoktur. Limon suyunda daha çok sitrik asit vardır lekelere iyi gelmez. hatta sürdükten sonra güneşe çıkarsanız leke arttırır. Limon yağı ise esansiyel bir yağ ve vitamin içermez. Bu yüzden bu limon içeren tarifleri bir kenara bırakın. C vitamini içeren serumlar kullanın veya ascorbic acidi direkt kullanın. Ancak ascorbic acid yani saf c vitamini çabuk bozulur bununla tonik yapmanız çok zor, bunun için azar azar çözüp kullanmalısınız oranı çok iyi ayarlamalısınız. Saf c vitamininden 100 ml suya 3 gram konmalı. Bu işte epeyce zorlanırsınız bu yüzden siz c vitamini serumları kullanın bunlar içinde özellikle ethyl ascorbic acid içerenlerini kullanmaya özen gösterin


Yoğurt


Yoğur cilt lekesine iyi gelir çünkü laktik asit içerir, yoğurt gibi sütte laktik asitiçerir, ama oran yeterli olur mu o şaibeli, lakin ekşimiş yoğurt daha iyi sonuç verir. Ekşi yoğurtta laktik asit oranı yüksektir. Veya direkt laktik asit çözeltileri kullanabilirsiniz.

Diğer Doğal Yöntemler


Arbutin içeren bitkiler bulmanız neredeyse imkansız. Bu yüzden arbutin içeren ürünler kullanmalısınız, ancak bu alfa arbutin olmalı ve o ürünler aşırı pahalı olabiliyor. Glikolik asitse doğal bulmanız gene çok zor olan bir maddedir, bunu da çözelti glikolik asit kulanabilirsiniz %10 glikolik asit işinize yarar. Domates suyu da işinize yarayabilir kısmen a vitamini içerir ama bu da daha çok lekelenme yapabilecek türden tehlikelidir.

En Etkili Cilt Lekesi Bakımı


Cilt lekesi bakımında yapabileceğiniz en etkili bakım c vitamini bakımıdır. C vitamini gece kullanılması gereken bir üründür ve bakımları gece yapın. Yaz kış 2-3 günde bir c vitamini kullanırsanız cilt lekelerine maruz kalmadığınız gibi kırışıklıklarınız da azalır.

Ayrıca saf e vitamini bakımı yapabilirsiniz. Bunu haftada bir yapmanızı öneririm. Bal kıvamında saf e vitamini edinmalisiniz. Satılan ampullerdeki, e vitamini oranı oldukça düşüktür.E vitamini oranı %50 üzerindeki ürünleri haftada bir 1-2 damla olacak şek,lde geceden cildinize sürün ve yatın.

2 yorum:

  1. taca kaş dövmesine aynı ayarda kullandım ama sağ kaş hem silindi hem yara geçti sol kaş daha iyileşmedi neden acaba sola fazlamı beklettim acaba

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. asit ciltte farklı tepkiler verebilir. fazla bekletmekten dolayı olabilir. ama merak etmeyin o da geçecektir.

      Sil

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.