13 Eylül 2014 Cumartesi

Vitaminlerin Güzelliğe Etkisi

Vitaminler ve Güzellik
Vitaminlerin güzelliğin en önemli bileşeni olduğunu biliyor musunuz. Her geçen gün kozmetik ürünler biraz daha gelişiyor ve üretilen ürünlerde vitaminler baya önemli bir hal almaya başladılar. Aslında bu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bir olgu ve kozmetik ürünlerde kullanılan vitamin ve mineral oranları ve sayısı arttırılmaya başlandı. Tabi bu asla saf bir vitaminle hazırlanacak bakım kürü ve maskesinin yerini tutmayacaktır.Bu yazımızda size cilt bakımında hangi vitaminin neye yaradığını ve nasıl kullanılacaklarını anlatacağım. Aslında güzelliğin en temel kuralı dengeli beslenmekten geçiyor, yani vitaminleri cildinize sürerseniz düzelmeler ve olumlu etkiler görürsünüz, hatta bir çok kozmetikten alamadığınız sonucu alırsınız, ama bu demek değil ki vitamin tek başına sizi kurtarır. Güzellik için yaptığınız bakımların yanında sağlıklı ve dengeli beslenmeye, egzersize, bol su tüketmeye, kola gibi gazlı içeceklerden uzak durmaya, kafein tüketimini azaltmaya ve şekerin her türünden uzak durmanız gerektiğini asla unutmayın.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin gıdalar yardımıyla sindirilmesi son derece önemlidir. Cildimizin ihtiyacı olan vitaminlerin ağızdan alınması yerine, seyreltilip çeşitli karışımlarla cilde verilmesi vitaminlerin etkinliğini ve faydasını arttırır. Vitamin içeren kozmetikler haddinden fazla pahalı rakamlara satılmaya çalışılıyor, bu noktada hem vitamin kullanım oranları belli değil hem de bir çok kadının ortak şikayeti ne kullanılırsa kullanılsın sonuç vermemesi. Bu yüzden vitamin bakımlarını saf vitaminler kullanarak evde yapmak çok daha ekonomik ve etkilidir.  

Vitaminlerin Faydaları


Şimdi size vitaminleri yağda ve suda çözünebilen a vitamini ve e vitamini anlatıp ardından suda çözünebilen b vitamini türleri ve c vitamini aktaracağım.


A Vitamini Cilt Bakımı


A vitamini cilt bakımında saf kullanılmayacak bir vitamindir, cildi soyucu ve yara bırakıcı etkileri vardır. Bir çoğunuz bu vitamini "acnelyse" isimli topikal kremden biliyorsunuz. A vitamini cildimizin rengini düzenler, güneşin yıpratıcı etkisini ve oluşturduğu lekeleri azaltmasının yanı sıra sivilcelere ve hamilelik çatlaklarına iyi gelir. Ayrıca a vitamini hücre yenilenmesini sağlayarak cilt üzerinde onarıcı etkiler gösterir.

Özellikle kuru, yıpranmış, çatlamış ve olgun ciltler için kullanılabilir ve son dönem yaygın ve popüler olarak kullanılan ant-i aging amaçlı kozmetiklerin içerdiği etken madde "Retinol" isimli retinoik asit türevi olan bir çeşit a vitaminidir. A vitamini yağda çözünebilen bir vitamindir. 

E Vitamini Cilt Bakımı


Cilt için oldukça önemli bir vitamindir e vitamini, kadınlar bu vitamini keşfedeli baya zaman oldu, e vitamini ampulleri oldukça fazla satılıyor, ancak burada bilmeniz gereken bir husus e vitamini ampulleri oldukça seyreltiktir (%6-7 civarı), e vitaminli bakımlar yapacaksanız saf e vitamini kullanmanız size daha faydalıdır. E vitamini c vitamini gibi serbest radikallerin cilt üzerindeki etkilerini azaltır. Bu etkisiyle son yıllarda kremlerin yanında şampuan, güneş kremleri, makyaj malzemelerinde de sıkça kullanılıyor ama oranları kozmetik firmalarınca paylaşılmadığı için çok bilinmemekle birlikte çok az miktarda olduğu kesin o yüzden  e vitamini ilaveli diye aldanmayın. Ayrıca yağda eriyen bir vitamin olduğu için su bazlı ürünlerle karıştırmayın yani şampuanla karışınca bir etki göremezsiniz çünkü şampuanla karışmaz. 

E vitamini yaşlanma karşıtı olarak kullanılabilir ve yüzeysel kırışıklıkları azaltır, cilde nem sağlar, en önemli özelliği cildin elastin ve kollegen liflerin direncini arttırır, elastin ve kollagen artışı sağladığı için cilt çatlaklarına birebirdir. Güneş noktasında da etkilidir ve cildi zararlı güneş ışınlarından korur, yıpranmış ciltleri onarıcı etkileri vardır. E vitamini de yağda çözünen bir vitamindir.

E vitamini ayrıca saç dökülmelerine ve saçların hızlı uzamasına oldukça faydalıdır, kaş kirpik bakımında kullanılır.

C Vitamini Cilt Bakımı


C vitamini koruması oldukça zor bir formdur. Aslında toz haldeki vitamin bozulmaz ama suyla çözüldüğünde çabuk tüketilmelidir, çünkü sulu çözeltilerde çabuk bozulur. Kozmetik ürünlerde kullanımı bu yüzden zor bir vitamindir. Kozmetik firmaları bu vitaminin bozulmayan formlarını kullanılar ancak bu bozulmayan türevler hem çok pahalı hem de saf c vitamini kadar etkili değildir. Kozmetik için genelde l-ascorbic acid olan saf c vitamini kullanılır. 

C vitamini yaşlanma etkilerine ve cilt lekelerine oldukça iyi gelen bir vitamindir, tıpkı e vitamini gibi koolagen ve elastin sentezini arttırır, bu yüzden de hamilelik çatlaklarına karşı çok faydalıdır. Yıpranmış ciltler ve yaralı ciltlerin onarımında E vitamini ile birlikte iyi uyum gösterirler. Ciltteki serbest radikalleri bağlayan bir vitamindir c vitamini bu yüzden cilt üzerinde çok olumlu etkileri vardır.

C vitamini ciltteki melanin üretimini azaltarak cildin lekelenmesini önler. özellikle yaz aylarında akşamları yatmadan önce cildinize uygulayacağınız c vitaminin faydası tartışılmaz.

C vitamini ayrıca saçların hızlı uzaması ve saç dökülmesi noktasında çok faydalıdır, kaş ve kirpik bakımında kullanabilirsiniz, sivilceli ciltler için de yapılandırıcı etkiler gösteren bir vitamindir.

B3 Vitamini Cilt Bakımı


Ülkemizde çok bilinmese de b3 vitamini cilt üzerinde oldukça etkili bir bakım vitaminidir. Niacinamid veya niacin olarak bilinen bu vitamin özellikle sivilceli cilt bakımında çok büyük avantajlar sağlar, nikotinik asit olarak da bilinen bu vitaminle sivilceli cilt bakımı yaparsanız cilt üzerindeki sivilceler azalacağı gibi sivilce lekelerinin oluşmasını da büyük ölçüde engellersiniz. 

B3 vitamini cilt lekelerinde de oldukça etkilidir, cildinizinde güneş, ısı ve ışıkla birlikte oluşan cilt lekeleri varsa veya sivilce kökenli izler ve bunların bakımı için oldukça etkili bir vitamindir. 

B3 vitmini cilt çatlaklarında kullanılan bir vitamindir, çatlaklar üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Ayrıca b3 vitamini ile saç uzamasını daha hızlı sağlayabilirsiniz, saç dökülmesine karşı kullanabilirsiniz. Kaş ve kirpik bakımda kirpiklerinizi uzatmak kaşlarınızın dökülmesini önlemek amaçlı kullanabilirsiniz.

B5 Vitamini Cilt Bakımı


Pantoneik asit veya d-panthenol olarak bilinen bu vitamin cilt bakımında çok sık kullanılır. Özellikle ciltteki yaralarda oldukça etkili bir vitamindir ama uzun süreli kullanımı ciltte tüylenme yapabilir. Bu yüzden daha sık saç bakımı saç dökülmesi saç uzaması, kirpik bakımı ve kaş bakımı gibi alanlarla, peeling, çatlak bakımı gibi uygulamalar sonrası cildin yapısını düzenlenmesi için 15 günlük bakımlarda kullanılması daha uygundur. örneğin kimyasal peeling yaptıysanız veya bir yaralanma varsa bunun bakımı için kullanabilirsiniz.

K Vitamini Cilt Bakımı


K vitamini özellikle rozasea veya kılcal damar görünümlü ciltlerin bakımında bir hayli etkili bir vitamindir. Eczaneden alacağınız ampuller seyreltik olduğu için bu bakımlarda oldukça işinize yarar, bu vitaminin safını kullanmamalısınız. Bu yüzden k vitamini ampulleri idealdir. Cilt kızarıklıkları, hassas cilt bakımında oldukça işinize yarayacak bir vitamindir.

2 yorum:

  1. Bu ampulleri hergün mü yoksa haftada ne kadar uygulamaliyiz??

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. probleme göre kullanılır. ama daha çok gece bakımı yapın. bir de b5 vitamini ve e vitamini gibi maddeler sürekli kullanılırsa tüylenme yapar.

      Sil

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.