26 Eylül 2014 Cuma

TCA Peeling

Bu yazımda tca peeling nasıl yapılır nelere dikkat edilmelidir ve tca nasıl kullanılır konularında bilgiler vereceğim.

TCA Peeling


Bir çok insan gerek fiziksel (tuz, şeker, scrub, çekirdek, kahve telvesi) veya kimyasal (glikolik asit, laktik asit, salisilik asit, tca) gibi asitlerle peeling yapıyor. Fiziksel peeling etki alanının dar olması ve zayıflığı yüzünden günümüzde sadece bakım amaçlı yapılıyor. Daha hızlı etki görmek için kimyasal peeling etkili ve kalıcı çözüm sunmasından dolayı tercih edilen bir yöntem.


Tca peeling ise TCA ( trichloroacetic acid ) yardımıyla yapılan bir peeling türü. TCA cilde zarar vermeden üstteki ölü deri tabakasını soyan en kuvvetli asitlerden birisidir. TCA'dan daha kuvvetli olarak fenol var ama, fenol ciddi yanık oluşturabilen bir madde ve bu yüzden çok tercih edilmez. TCA diğer kimyasal peeling asitlerine göre daha hızlı sonuç verebilen bir asit, zararlı etkileri eğer doğru kullanırsanız neredeyse yok gibi.

TCA Nasıl Kullanılır


Evvela bilmeniz gereken şey, tca kullanacaksanız cildinizde sivilce, açık yara vb. olmaması gerektiğidir. Ayrıca eğer hamileyseniz tca kullanmamalısınız, emzirme dönemi bittikten sonra kullanabilirsiniz. 

TCA kullanmadan önce yüzünüzü sabunla iyice yıkayıp temizlemelisiniz, daha sonra bir havluyla kuruladığınız cildinize TCA uygulayabilirsiniz. TCA'yı 1 dakikadan fazla cildinizde tutmayın. Bir pamuk yardımıyla alan darsa kulak çubuğu da kullanabilirsiniz cildinize uyguladığınız TCA'yı 3 kat üst üste 5 10 saniye aralıklarla sürerseniz daha etkili sonuç alırsınız. İlk uygulama için 1 dakika bekleyin yeterli soyulma olmazsa maksimum 2 dakika beklettikten sonra TCA'yı cildinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Ayrıca tca asiti mümkün mertebe düşük oranlarda kullanmaya başlayın, cildiniz nasıl soyuluyor asitin cildinize etkisi neler bunları gözlemleyin, yüksek oranlı tca ları hemen kullanmayın. düşük orandan yükseltmeye başlayın. özellikle %30 ve üzeri tca larda çok dikkatli kullanın.

Bazı yerlerde TCA sonlandırma solüsyonu gibi şeyler yazıyor, muhtemelen karbonatlı sudan başka birşey değil, ancak bu yöntem ani asidik ortam sonrası baz uygulayarak cildinizde reaksiyon yapabilir, bu yüzden en güvenilir olanı bol suyla cildinizi yıkamak. Kullanacağınız temiz su olursa daha iyi. 

TCA Kullandıktan Sonra Bakım


TCA kullandıktan sonraki aşama işin en meşakkatli aşaması, bu aşamada, cildinize dikkat etmeniz gerekiyor, çnkü cildinizi incelttiniz, ve şimdi toparlamasına yardımcı olmanız gerekiyor. TCA kullandıktan sonra e vitamini, b5 vitamini b3 vitamini çinko oksit, madecassol, bepanthol gibi maddeler cildinizin hızlı iyileşmesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca cildinizi çok sıcak sularla yıkamamalısınız, sıcak ve ışık cildiniz için en zararlı şey. Yani TCA cildinizde iz vb. bırakmaz, iz vb. durumlar cildinizi iyi koruyamazsanız yaşarsınız. Cildiniz tahmini, olarak 4 gün ile 10 gün arasında soyulacak, kendiniz soymayın, bu da iz bırakabilir, bırakın kendi kendine soyusun. 

Güneşten korunmak için fiziksel korunma oldukça önemli, bu yüzden güneşe maruz kalmayınız, 20 faktör ve üzeri güneş koruyucular kullanabilirsiniz, ama güneş koruyucu sürdüm diye güneşten korunurum gibi bir hayal hüsran olabilir, çünkü güneş koruyucular, terleme vb. durumlar yüzünden koruyuculuklarını yitirirler, bu yüzden sık sık yenilemelisiniz. Ancak geniş bir şapka ve büyükçe güneş gözlükleri oldukça yardımcı olacaktır silere.

TCA Kullanım Arası


TCA'yı en aşağı 21 gün yani 3 hafta arayla uygulayabilirsiniz. Tabi eğer yüzünüze kullanıyorsanız 1 ay geçmesi lazım, ama dövme silme, çatlak tedavisi gibi durumlarda cildiniz hızlı iyileşiyorsa 21 günde de kullanabilirsiniz. Bu konuda önemli olan cildinizin iyileşme hızıdır. E vitamini b5 vitamini b3 vitamini çinko oksit cildinizi çok hızlı iyileştirecek maddelerdir. Konuyla ilgili olarak tca peeling kullanımı yazıma bakabilirsiniz.

Edit: TCA'yı nereden satın alabiliriz en saf tca nerede satılır diye sorular soruldu. Doa kimyadan saf ve güvenilir biçimde tca satın alabilirsiniz. https://doakimya.com/

7 yorum:

 1. anlamadığım dövme yerini yara yapıyorda cildi nasıl yapmıyor yara aydınlatırsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cildi yara yapıyor zaten. ama iyileşen yüzeysel bir yara bu. amaç cildin kontrollü olarak soyularak yenilenmesi.

   Sil
 2. Kullanan varmi ???

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne amaçlı kullanımı soruyorsunuz. bir çok amaçla kullanılır.

   Sil
  2. ne amaçlı kullanımı soruyorsunuz. bir çok amaçla kullanılır.

   Sil

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.