13 Eylül 2014 Cumartesi

Selülit

Selülit Nedir

Bu yazımda size kadınların baş belası selülitlerden bahsedeceğim, selülit nedir, neden olur ve selülit giderici bir bakım yağı tarifi vereceğim. Unutmayın ki piyasada bu güne kadar selülitleri kesin gideren bir ürün yok ve bu vaatle satılan ürünlere kanıp çok para harcamayın.

Selülit, derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun sıkışması sonucu kan dolaşımının engellenmesi nedeniyle derinin üst kısmında portakal kabuğuna benzer bir görünümün ve pütürlüklerin oluşmasına denir. Deriye dokunulduğunda cildin pürüzlü ve sertleşmiş olduğu görülür.

Selülit, her 10 kadından 9'unda görülen bir sorundur. Ergenlik çağından itibaren, kilolu yada zayıf her yaştaki kadında görülebilir; fakat kilolu kişilerde, selülitin deride oluşturduğu bozukluk daha belirgin olur. Çoğunlukla kalça, basen, dizin ve bileğin iç kısımları, baldırların arkasında kendini gösterir. Peki selülit neden oluşur.

Selülitin Nedenleri


  • Selülite yol açan en önemli neden genetik faktörlerdir.
  • Hormon bozukları selülit yapma potansiyeli taşır dikkatli olmalısınız
  • Selülitin başlıca nedenleri arasında sayılan ve selülit karşıtı bakımında temelini oluşturan şey kan dolaşımı bozukluklarıdır. Selülitlerinizi gidermek için kan dolaşımı bozukluklarını giderici masaj ve yağlar kullanmalısınız.
  • Cildinizde kallojen ve elastin tabakası zayıflamaları sonucu ağ dokusunda  zayıflama oluşur bu da selülit yapabilir.
  • Kadınların bir çok cilt sorunu gibi selülitte beslenme sonucunda oluşabilir, bu kötü beslenme alışkanlıkları (kahve, kola, alkol, v.s. ) gibi maddelerde oluşabilir, özellikle kola ve kahve gibi kafeinli maddeleri tüketmeyiniz.
  • Hareketsizlik selülit yapar. Özellikle yürüyüş gibi sporlar bu durumda oldukça önemlidir, ayrıca duşta masaj yapabilirsiniz
  • Psikolojik faktörler


Selülit Tedavisi


Öncelikle bol su içilmeli ve fazla tuzdan uzak durulmalıdır. Su kan dolaşımını ve toksit maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Beslenmeye dikkat edilmeli, mümkün olduğunca hayvansal yağlar azaltılmalı; taze ve besleyici yiyecekler tercih edilmelidir.

Selülit'li bölgelere uygulanacak masaj da çok faydalıdır. Masaj, kan dolaşımını arttırır ve selülitli bölgede ciddi rahatlama sağlar. Masaj, sağladığı bu faydanın yanında, selülit için kullanılan kremlerin etkisini de arttırmaktadır. Masaj ile birlikte bitkisel yağ karışımları da selülit için oldukça faydalıdır.

Ayrıca dik durmaya, spor ve egzersiz yapmaya, yüksek topuklu ve dar ayakkabılar giymemeye, sağlıklı kan dolaşımını engellediğinden dolayı dar elbiseler giymemeye dikkat edilmelidir.

Selülit tedavisi için kullanılan yöntemler; Akupunktur, Ozon Terapi, Lazer Terapi, Ultrason, Basınç Terapisi, Mezoterapi, Lipoelektro, Liposuction olarak sayılabilir. Ancak bunlar kalıcı çözüm üretmezler, ana çözüm kafein tüketmeden, yürüyüş gibi sporlar yapmak, bol su içmek, selülitli bölgeye masaj yapmak, bazı bitki yağlarıyla kan dolaşımını hızlandırmaktır. Kendi kendinize yapacağınız bu bakımlar bir çok merkezde uygulanandan daha etkilidir. Çünkü selülit oluşturan nedenleri ortadan kaldırmak sizin elinizde.

Selülit Giderici Yağ


Malzemeler

* Portakal yağı,
* Tarçın yaprak yağı
* Kara üzüm çekirdeği yağı,
* Limon yağı,
* Kahve çekirdeği yağı,
* Biberiye yağı,

Kullanımı

Tüm yağları eşit miktarda karıştırın. Vücudunuzu temizledikten sonra, İpek bir kese ile, aşağıdan yukarıya doğru, kese yapıp, kan dolaşımını artırın. Hazırlamış olduğunuz yağı,elinizle bastırarak, aşağıdan, yukarıya doğru sürün. Yağları sürdükten sonra, vakumlu bir bardak yardımı ile, bardak çeker gibi, selülitli bölge üzerinde kaydırın ya da yukarıdan aşağı elinizle masaj yapın. Selülitli bölgeye kan akışı sağlamak için, yavaş yavaş çimdikleyerek ve sıkarak, kan dolaşımını sağlayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.