13 Eylül 2014 Cumartesi

Saç Kozmetikleri Nelerdir

Saç Kozmetikleri


Bu yazımda sizlere saç bakımında kullanılan kozmetik ürünler hakkında bilgi vereceğim. Şampuanlari saç tonikleri, saç kremleri, jöle, saç açıcılar, köpükler vb. anlatmaya çalışacağım. 

Düzenli saç bakımında temizliğin yanı sıra bakım ile ilgili kozmetik ürünlerin bilinçli kullanılması, oluşabilecek hasarların azaltılmasına ve saçın iyi bir durumda muhafaza edilmesine yardımcı olacaktır. İlgili ürünler baş derisini, saçı veya saç şeklini korumaya yönelik olabilirler. Bu ürünlerden beklenilen etkiler; temizlik, bakım, şeklin değiştirilmesi veya korunması ve saç renginin güzelleştirilmesi şeklinde sıralanabilir. Sağlıklı görünümünü ve doğal dengesini korumak için mutlaka düzenli bir bakıma ihtiyacı olan saçlarımız için yapacağımız en doğru şey, saçın yaşam kaynağı olan saç derisinin de sağlıklı olması gerektiğini unutmamak ve kullanımı kolay, bileşimlerinde nitelikli ham maddelerin yer aldığı kaliteli ve saç yapısına uygun ürünleri kullanmaktır.


Şampuanlar


Şampuanların kullanım amacı kirliliğin (sebum, ter, kepek, çevresel koşullardan ileri gelen kirlilik, saç kozmetiklerinden kalan artıklar) saça ve saçlı deriye zarar vermeden uzaklaştırılmasıdır. Şampuanların temel maddesini anyonik, katyonik, amfoterik veya noniyonik yüzey etken maddeler oluşturur. Yapılarında yüzey etken maddelerin yanında, kıvam verici maddeler, köpük stabilizatörleri, aktif maddeler, opaklaştırıcı maddeler, koruyucular, renk ve koku maddeleri yer alır. 

Şampunlar pek çok isim ve içerikle satılan ürünlerdir. Genelde içerisine konan bitki özleriyle bitkisel vb. adlarla satılmaya çalışılsa da şampuanların çoğu bitkisel değildir. Bitkisel, doğal veya organik şampuanların SLS (sodium lauret sulfate), ALS (amonyum laurly sulfate), Sodium lauly sulfo acetate, gibi sülfat, sulfo, sulfosinat, gibi isimleri içermemesi gerekiyor. İyi bir şampuan sülfat ve tuz içermeyen şampuandır.

Yıkama Sonrası Kullanılan Saç Bakım Ürünleri


Yıkama sonrasında kullanılan saç bakım ürünleri ise, geniş bir yelpazeye yayılmış olarak, her saç tipine yönelik hazırlanmaktadır. Yıkama sonrasında kullanılan saç bakım ürünleri saç ve saçlı deriyi etkileyerek, saçı besleyen, dökülmesini önleyen ve saçların sağlıklı büyümesini sağlayan ürünlerdir. Kozmetik açıdan en yaygın görülen yağlanma, kepek ve saç dökülmesi problemlerine karşı ve saçtaki tahribatların giderilmesine yönelik hazırlanmaktadırlar. Bunlar saç açıcı spreyler vb içerirler, saç açıcı spreyler genellikle slikon yani dimethicone içerirler ve bu yüzden saç derinize değdirmemeye özen gösterin, çünkü orta vadede saç dökülmesi yapabilirler. Bu saç açıcılar vb maddeler saçınızı anlık olarak yumuşatsalarda sonrasında ağırlaştırırlar ve hacimsiz yaparlar. Esasen dimethicone yani sililkon türevi içeren saç bakım ürünleri kullanmamak her zaman yararınızadır.

Durulanmayan Bakım Ürünleri


Yıkama sonrasında temiz saça uygulanan ve saçtan durulanmayan bu ürünler çoğunlukla sıvı veya karışım (emülsiyon) şeklinde losyon ve kremlerdir. Kuaför işlemleri, güneş ışınları gibi etkenlerle zarar görmüş saçların ve saç derisinin bakımında veya kepeğe karşı ya da yağlı saçların bakımında kullanılırlar. Saçı derinlemesine nemlendirmeleri, saç derisinde kan dolaşımını hızlandırmaları ve saç derisindeki bakteri, maya ve mantarları azaltıcı etkilerle üretilirler. Kullanım amaçları, yıkama sonrası saçların şekil almasını kolaylaştırmak ve verilen şeklin korunmasına yardımcı olmak, ıslak ve kuru haldeki saçın taranabilirliğinin artmasını sağlamak, saçtaki elektiriği azaltarak uçuşmasını en aza indirgemek, saça parlaklık vermek, saç derisinde kan dolaşımını arttırmak, saçı zararlı mikroorganizmalardan korumak şeklinde sıralanabilir. Saç derisi ile ilgili problemlerde (kepeklenme, fazla yağlanma) gibi amaçlarla üretilen bakım ürünleri saçlardan ziyade  saç derisine sürülmelidir. Temizlik amacıyla kullanılan ürünlerden daha uzun süreli olarak saç derisi ve saç üzerinde bekletilirlerse etkileri daha da artmaktadır. Genelde serum şeklinde üretilen ürünlerdir.

Saç Bakım Kürleri


İleri derecede tahrip olmuş saç ve saç gövdesi için hazırlanan ürünlerdir. Belli aralıklarla ve yıkama sonrasında uygulanır, uygulamanın ardından durulanmayarak, saçta bırakılırlar. Saç uzadıkça, saç uçlarındeki  kütikül pulları kalkmaya ve kırılmaya başladığından saçın ana yapısı kütikül tabakasında bozulmalar meydana gelir. Saç bakımı için hazırlanan bu maddeler saçın yıpranmış, kırılmış kısımlarına nüfuz ederek etkili olur, saçları dış etkilerden korur, dolgunluk ve hacim verir, saçı elastik hale getirip çekme kuvvetini arttırır ve doğal ipeksi görünüm kazandırırlar. Saç kürlerinin en önemli yapı taşları katyonaktif maddelerdir. Bu kürlerde kullanınlabilecek ana maddeler gliserin, keratin, sorbitol, laktik asit, b5 vitamini, proteinler, bitki ekstreleride bu ürünlerde yer alan aktif maddelerdir. 

Saç Tonikleri


Saç tonikleri genellikle saç büyümesini hızlandırmak ya da en azından dökülmesini engellemek amacı ile kullanılmaktadır. Günümüzde ise özellikle kepeğe karşı veya genel bakım amacı ile kullanımları ön plandadır. Saç tonikleri özellikle saç derisinde şebeke suyunnun zararlı etkiklerini bertaraf edici özellikleri bilinen maddelerdir.

Durulanan Bakım Ürünleri


Günümüzde, çabuk kürler (durulama kürleri) çok kullanılan ürünlerdir. Her yıkama sonrası kullanılan bu ürünler, genellikle 5-30 dakika arası saçta bekletilirler. Saçı ince bir tabaka halinde kaplayarak bakım yapmanın yanında, saçın şekil almasını da kolaylaştırırlar. Formülleri saç kürlerinin formülleri gibidir daha az yağlı kısım içerirler.Saç kremleri bu gurubun en çok kullanılan ürünleridir. 

Saç Şekillendiriciler


Saç şeklini korumak amacıyla kullanılan ürünler; jel, sprey veya köpük şeklinde hazırlanabilir. Temel formüllerinde, distile su, alkol, polimerler, yumuşatıcı maddeler, etken maddeler, koruyucu, renk ve koku maddeleri yer alır. Saçlara ve saç derisine zarar verici etkileri bulunan ürünlerdir oldukça az kullanmak gerekir.

Saç Boyaları


Saç boyaları; saçın rengini değiştirmek veya beyaz saça istenilen rengi vermek amacı ile kullanılır, geçici, yarı sabit ve sabit olabilirler. Geçici boyalar yıkama ile saçtan çıkabilen boyalardır. Yarı sabit boyalar zamanla, yıkama etkisiyle saçtan çıkar. Sabit boyalar ise yıkama ile çıkmaz, saçta kalırlar. saç boyayken oksidasyon kremlerine ve saç açıcılara dikkat etmekte fayda vardır. Saçınıza zararlı olan boya değil bu boyalarla birlikte kullanılan açıcılar ve oksitlerdir.


Saça uygulanan kozmetik ürünler aslında birden fazla amaca yönelik kullanım için üretilirler. Örneğin, şampuanlar, formüllerinde yer alan renk koruyucu, nemlendirici, hacim verici maddeler ve vitaminler gibi çeşitli ilavelerle, temel etkileri olan temizliğin yanı sıra, bakım yapma özelliği de taşımaktadır. Fakat bunlar daha çok pazarlama hileleridir. Amaca yönelik saç kozmetikleri kullanmaya özen gösterin. Yani bir şampuan saçınızda bir dakika durarak mucizevi etkiler gösteremez. hiç bir şampuan saç dökülmesini önlemeyeceği gibi hiç bir şampuan saç uzatmaz veya saç kırıklarını onarmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.