13 Eylül 2014 Cumartesi

Saç Boyası İle İlgili Öneriler

Saç Boyası ÖnerileriBu yazımda size saç boyaları ile ilgili pratik bilgiler vereceğim, saç boyası önerileri ve saç boyasının kullanımını dilim döndüğünce anlatacağım. Her kadın hayatının bir döneminde saçını boyari biz kadınlar arasında saçını boyamayan hemen hemen yok gibi bir şey. Oysa iş sadece boya yapmakla kalmıyor, sonrasında boyalı saça gerekli özeni göstermek gerekiyor. İşte boyalı saçların bakımıyla ilgili başlıca sorularınızın yanıtları ve bazı pratik bilgiler.

Boyanırken Saç Temiz Mi Kirli Mi Olmalı ?


Saçınızın temiz ya da kirli olması fark etmez. Her iki durumda da iyi sonuç alabilirsiniz. Ancak boya yapmadan önce saçınızda jöle, biryantin, sprey, köpük gibi saç şekillendiricileri varsa fırça yardımıyla temizlemelisiniz. Çünkü şekillendiriciler saça yeterli miktarda boyanın nüfuz etmesini engeller. Boyanın kalıcılığı kısa süreli olur. Ayrıca saçınızı yıkarsanız, saçınıza biraz hindistan cevizi yağı sürmeniz boyanın saça verdiği zararları oldukça azaltacaktır.

Saç Boyası Saç Döker Mi ?


Boya, saçı dökmez. Mevsim değişikliği, fizyolojik rahatsızlıklar, düzensiz beslenme gibi koşullar saçın dökülmesine neden olur. Ancak saç boyasında kullanılan açıcıların saça ciddi zararları vardır. Saçlarınızı boyadıktan sonraki bir hafta boyunca 30 ml hint yağı 10 ml biberiye yağı 10 ml e vitamini karışımı uygularsanız saç diplerinize oldukça iyi bir bakım yaparsınız.

Cilde Bulaşan Saç Boyası Nasıl Temizlenir ?


Saç boyasını uygulamaya başlamadan önce saç diplerine ve boyanın değeceği yerlere nemlendirici krem ve yağ karışımı uygulanabilir. Bekleme süresi sonunda saçlar yıkanmadan önce veya yıkandıktan sonra nemli bir pamukla boyanın ciltten temizlenmesi kolaylaşır. Nemlendirici krem uygulaması unutulursa, sabunlu bir bez ya da pamuklu yardımı ile boya temizlenebilir. 

Kaş ve Kirpik Boyanabilir Mi ?


Kaş ve kirpikler saç boyası ile boyanmaz. Eğer kirpik ve kaşlarınızı boyamak istiyorsanız, özel olarak hazırlanmış kaş- kirpik boyalarını kullanın.

Boya Ne Kadar Zamanda Bir Uygulanmalı ?


Saç, ayda yaklaşık 1 cm uzar. 4 ile 5 hafta ara ile saç diplerini boyamak ve saç uçlarına rötuş yapmak gerekir. Saççınızı daha hızlı uzatmak için b3, b5, c vitamini, e vitamini hint yağı, avokado yağı kullanırsanız dip boyanızı 21 günde bir yani 3 haftada yenilemelisiniz.

Kınalı Saça Boya Yapılır Mı ?


Kına saçı kaplar ve saç üzerinde bir tabaka oluşturur. Kınayı saçtan çıkarmak ise mümkün değildir. Bu nedenle saçınızda kına varsa saç boyası yapmadan önce hindistan cevizi yağı ve oksidasyon kremini karıştırarak 3 gün boyunca her gün saçınıza bu karışımı uygulayın ve saçınızı yıkayın.

Fazla Oksidasyon Kullanımının Zararları 


Boya kutusunun içindeki reçetede yazılan miktar ve oranlar en sağlıklı sonucu almak için idealdir. Bu nedenle farklı bir karışım tavsiye edilmez.

Saç Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli


Saçı boyamadan önce istenen sonuca ulaşmak için elde edilmek istenen rengin çok iyi saptanması gerekir. Renk saptaması yaparken daha önce boyanmamış saçlar için; saçlarda beyaz yoksa veya azsa, doğal renginden bir ton açık renk seçilmelidir. Daha önce boyanmış saçlar aynı renge veya koyu renge boyanabilir. Ancak boyalı saçları olduğundan daha açık renge boyamadan önce dekolore (saçın rengini açma) işleminin uygulanması gerekir. Bu şekilde arzulanan saç elde edilmiş olunur.

Saç  boyama ile ilgili aklıma gelen ilk konuları yazdım siz de aklınıza gelen soruları ve pratik önerileri iletin ekleyeyim böylece zamanla daha faydalı bir yazı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.