13 Eylül 2014 Cumartesi

Saç Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Saç Bakımı


Saçlar baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayarak büyüyen kıllardır. Kıl köklerindeki bezlerden yağlı yapıda bir madde salgılanır bunlar kıl kökükünü korumak ve beslemek için üretilirler, saç yağlanması bu salgının aşırı salgılanmasından oluşur.


Saçın Yapısı


Saçların dış yüzeyi keratinli pullardan oluşur. Yani her saç telinin dış yüzeyi pul pul tabakalardan oluşur, kılı örter ve korur. Aşırı sıcaklar, aşırı sıcak fön, kimyasal ilaçlar kullanma, sls li şampuanlar perma ve boyama gibi etkenlerden dolayı saçın dış yüzeyini oluşturan pulsu tabaka tahrip olur. Böylece saçlar parlaklığını kaybeder ve kırılgan bir hal alır.

Her insanın başında 100.000 ile 150.000 arası saç teli bulunur. Sarışınlarda daha çok saç bulunur. Sarışın saçlar daha ince iken siyah saçlar sarışın saçlara göre daha kalıncadır. Saçlar ayda ortalama 1 sm büyür. Bir saç kılının kalınlığı 0,07 mm olup, 10 sm uzunluğundaki bir kıl 0,7 mg ağırlıktadır. Bütün saçların ağırlığı ortalama bir kadın saç tipinde uzunluğa göre değişse de 1-2  kg arasındadır. Saçları oluşturan kılların her biri birkaç tabakadan oluşur. 


Saç Temizliği


Sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlarınızı düzenli biçimde temizlemelisiniz demek istemiyoruz çünkü bu zaten ilk ve kesin kural. Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki kez yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanır gibi yanlış şeylere itibar etmeyin, siz yıkadıkça saçınız daha çok yağlanır. Saçlar temiz su ile iyice durulandıktan sonra, 1 maşrapa damacana suya 1 bardak elma sirkesi tercihe göre 3-5 damla lavanta yağı döküp son durulama amaçlı saç derinze dökün, sudaki kireç ve klorun etkisini kırarsınız. Saçınızı kurutulmadan önce nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçlarınızı özellikle tahta taraklarla tarayınız bu aşamada dökülen saçlar sizi korkutmasın bu olağan günlük 100 tele kadar normal. Saçınızı kir ve tozdan koruyunuz.

Saçlarınızı kuruturken yumuşak bir havlu kullanın. Kurulama işlemini nazikçe yapın eğer sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçların uçları çatallanabilir veya çekmeyle saçlarınız dökülebilir. Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir. Ancak kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Fön makinasını belli bir açıda tutarak saçınızı kurutun.

Saçların yıkanması için kullanılan sabunların ve şampuanların esasını kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir madde oluşturur. Şampuanlara ayrıca koku, renk ve yoğunlaştırıcı maddeler eklenir. Bu ek maddeler saçlı deride tahrişe yol açabilirler. Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan bazı maddeler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçiminde, SLS içermeyen ve sülfatsız şampuanları tercih edebilirsiniz.

Saç diplerinde kepek varsa, doktora muayene olmanızda fayda vardır kepek bir çok şeyin habercisi olabilir. Saçlar bol su ile iyice durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Hekim önerisi dışında saçlar için yararlı olduğu ileri sürülen maddeler güvenli olmayabilirler.

Saç temizliğinde kişisel olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla dezenfekte edilmelidir dezenfekte için 100 ml kolonyanın içerisine ilave edeceğiniz çay ağacı yağı ve tarçın yaprak yağı bu işlemde çok işinize yarar. Sağlık yararı dışında saçların temizlik ve düzeni, insanlar arasındaki ilişkilerde ve kendini iyi hissetme de etkisi olan olumlu dış görünüş açısından da önemlidir. 

Tarak ve fırçalar çok önemlidir, metal taraklar keskinse kılın dış yüzeyini tahrip eder. Bu nedenle doğru tarak ve fırça seçmek önemlidir. Doğal fırçalar saçların tahrip olmasını önler. Saçları kuruturken önce havlu ile iyice kurulanmalı ve çok kuvvetli olmayan bir ayarda saç kurutma makinası ile saçlar kurutulur. Saçlar düğümlenince zorlamamak gerekir ve bir miktar saç kremi ile saçınızı açınız ve sonra yeniden durulayınız.


Saç Dökülmesi


Günde ortalama 100 tane saç kılının dökülmesi normaldir. Şayet saçlar sıksa, saçı seyrelenler için ise günde 100 saç kılının dökülmesi normal değildir. Saç köklerinin % 85”i aktifse bu normaldir. Saçların kalınlığı da kişiden kişiye değişir. Siyak saçlıların saçları kalınken, sarı saçlıların saçları daha incedir. Saç dökülmesinin erken teşhisi çok çok önemlidir, böylece buna karşı tedbirler alınabilir.

Saç Transplantasyonu


Günümüzde saç transplantasyonu, yani saç ektirme normal bir durum olmaya başlamıştır. Saç ektirenlerin derilerinde bir hissisizlik ve banyodan sonra yanma gibi anormal duygular olmaktadır. Bu nedenle saç transplantasyonu yaptıranların çoğu bunu yaptırdıklarına pişman olmaktadırlar. Saçların dolu ve gür olması kişiyi genç ve güçlü göstermekte, bu nedenle saçları dökülenler bu probleme çeşitli çözümler aramaktadırlar. Şimdilik saç ektirmek birçok problemi de beraberinde getirmektedir.


Saç Kepeği


İnsan derisi sürekli yenilenir, sertleşen deri hücresi atılır ve yerine yeni hücreler göreve başlar. Deri hücreleri 4 haftada bir yenilenir. Şayet bazı faktörler bu hücre yenilenmesini hızlandırırsa ortaya kepek çıkar. Kepek sayıları 1000”e varan baş derisi hücrelerinin birbirine yapışması ile ortaya çıkar. Kepeğin saçlar ve gömlek üzerindeki görünümü ise belidir.

Kepeklenmenin Sebepleri

Stres, hormon anormallikleri, yanlış beslenme, yanlış şampuan kullanma vb. faktörlerdir. Birleşiminde izopropilalkol içeren şampuan, jöle (stiling) ve saç spreyleri baş derisini kurutur. Böylece deri hücreleri aşırı çoğalır ve kepek oluşur.

Kepek ve mantarlar

Baş derisinin kepeklenmesi mantarlar için, özelliklede maya mantarları için ideal bir beslenme alanı oluşturur. Mantarların derinin üst tabakasına yerleşmesi iltihaplanmaya sebep olur ve buda kaşıntıya, kaşıntıda mantarlar daha geniş bir alana yayılır. Mantarların yayılması stres, alkol kullanımı, beyaz unlu ve şekerli besinler nedeniyle immün sistemi zayıflar. Böylece mikroplarla mücadele zorlaşır.

Kepeğe karşı kullanılan şampuanlar

Kepeğe karşı sürekli anti kepek şampuanı kulanmak iyi değildir, çünkü anti kepek şampuanı mantar ve bakterileri öldürücü özel bir antiseptik (mikropları öldürücü) içerir. Bu ise zamanla baş derisini tahriş eder. Anti kepek şampuanları kepeği önlemez, sadece kaşıntıyı hafifletir. Öko-testin Almanya”da yaptığı araştırmalarda bu tür şampuanların 30”a varan zararlı madde içerdikleri tespit edilmiştir.

Bu nedenle en ideali sülfatsız ve SLS içermeyen şifalı bitkilerden elde edilen şampuanlar kullanılmalıdır. Anti kepek şampuanları en fazla 4 hafta kullanılmalıdır, şayet herhangi bir düzelme görülmezse o zaman doktora görünmek gerekir.

Kepeğe karşı alınabilecek önlemler

1-) Saçları sıcak yıkama ve kurutma iyi değildir.

2-) Baş derisini kurutucu şampuan kulanılmamalıdır.

3-) Baş derisini sıcak şekilde tutacak şapka ve terlik kullanılmamalıdır.

4-) Çok sert taranmamalı

5-) Yağlı besinlerden uzak durulmalı

6-) Tarak veya fırçayı her gün yıkamak gerekir.

7-) Siyah çay ve kahve yerine şifalı bitki çayları içilmelidir.

Saç Beyazlaması


Saçların beyazlaşmasının sebebi melanin üretiminin yavaşlaması sonucu ortaya çıkar. Melaninin azalması nedeniyle pigman oluşmaz. Pigman renk verici maddedir. Melaninin azalması ile pigman yerine hava kesecikleri (oksijen kesesi) oluşur, böylece saçlar beyazlaşır. Melanin azalmasının sebebi ise vitamin-B kompleksinden biri veya bir kaçının azalması veya yetersizliği nedeniyle olur. B-Vitamini yetersizliğinin sebebi ise stres, depresyon, sinirlilik ve benzeri psikolojik rahatsızlıklar, beyaz un mamülleri, aşırı şekerli besinler ve aşırı hayvansal besinleri sayabiliriz.

Hayvansal besinler yağlanmaya neden olur ve buda vitaminlerin absorbesini zorlaştırır. B-Vitamin yetersizliği önlenirse saçların beyazlaşması da yavaşlıyabilir. Bazı iş adamları ve kadınları işlerine aşırı konsantre olduklarından yani stresli yaşadıklarından saçların beyazlaşması doğaldır. Saç beyazlamasına karşı özellikle niacinamid b3 ve panthenol b5 vitaminleri, avokado, çörek otu yağı ve biberiye yağlarıyla saç bakımı yapabilirsiniz.

Saç Boyama


Saçları boyatma, gölge yaptırma veya meçlemenin çeşitli devreleri vardır.

1. Devre Boyama: Yıkanabilen hafif boyama, buna gölge”de denir. Bu metot, yeni saç boyasını denemek için idealdir, çünkü boya sadece kılın dış yüzeyindeki pulsu deriye yapışır. Gölge saçın ana yapısını bozmaz ve ancak üç yıkamaya kadar dayanabilir. Gölge saçtaki beyazları örtmez.

2. Devre Boyama: Buna yoğun boyama veya yoğun gölgelemede denir. Bu boyar madde boyamadan önce karıştırılır ve saçlara sürülür. Buradaki boyama yıkanınca çıkmaz ve yavaş yavaş soluklaşır. Bu boya maddesine hidrojen peroksit (oksijenli su) katılabilir ve buda saçları hafif açık renkli yapar. Bu renk saçın kendi doğal rengini örter ve saça yeni bir görünüm verir..

3. Devre Boyama: Bu metoda kolerasyon denir ve bu boyamada boya saçta kalır. Onu yıkamakla çıkarmak mümkün değildir. Bu boya genellikle oksitleyici madde olan hidrojen peroksit içerir. Buda saç pegmanları tahrip ederek yerine geçer. Kolarasyona amonyak da içirir . Bu amonyak saçların dış yüzeyindeki pulumsu deriden içeri girerek, burada saçın yapısını bozar. Kolarasyonda saça özelikle iyi bakmak gerekir, aksi halde saç kötüleşir ve kırılganlaşır.

Perma


Perma çok çeşitli şekillerde yapılmakta ve ayrıca çok bakım gerektirmektedir. Perma saçın iç yapısını bozar ve yeni bir yapı oluşmasına sebep olur. Saçlar sağlam bağlanmaz ve iyi bakılmazsa kırılgan ve küt bir şekil alır. Bu nedenle permayı yapan kişinin bilgi ve becerisi çok önemlidir. Uzman olmayan kişiler tarafından yapılan perma saçların kırılgan olmasına ve uçlarının çatallaşarak ayrılmasına sebep olur. Kaş yaparken göz çıkarma riski olan bir işlemdir perma. Perma ve saç boyamanın aynı gün yapılması uygun değildir. Perma ile saçınızı boyamanız arasında bir haftalık bir zaman olması daha uygundur.

Perma bakımı

1-) Saçları yıkadıktan sonra bakımı yapılır.

2-) Saçların haftada bir jojoba yağı hindistan cevizi yağı ve e vitaminiyle kür bakımı yapılmalıdır.

3-) Doğru şampuan seçilmelidir.

4-) Saçlar yıkandıktan sonra fırça ile taranmalı veya büyük dişli tarakla taranmalıdır.

5-) Saçları kuruturken veya kıvırırken aşırı sıcak iyi gelmez, fönle ısı vermek yerine çok hafif yapılı saç köpükleri seçilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.