13 Eylül 2014 Cumartesi

Menapozda Saç Dökülmesi

Menapozda Saç Neden DökülürMenapoz dönemi her kadının yüzleştiği bir dönemdir. Beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuran bu dönemde saçlarınız da dökülebilir. Menopoz genellikle 45 ile 55 yaşları arasında başlar ve kadınların birçoğu menopoz döneminde saç dökülmesi ile karşılaşmaktadır. Menopoz döneminde karşılaşılan etkiler genellikle gizlendiğinden diğer insanlara pek belli edilmez. Ancak menapozda saç dökülmesi gizlenemez bir etkidir ve bu nedenle menopoz döneminde karşılaşılan saç dökülmesi, kadınlar için rahatsız edici olabilir.

Saç dökülmesi, erkelerde yoğun olmakla birlikte kadınların da yaşadığı bir sorun olduğundan, cinsiyet ayrımı pek görülmez. Kelleşmenin erkeklerde kadınlardan daha yaygın olduğu görüşü ise aslında pek doğru değildir, çünkü kadın saçı uzun olduğu için pek belli olmaz ama kadınlarda da erkekler gibi saçlar dökülebilir. Aslında birçok kadın yaşamlarının bir noktasında saç kaybı yaşar. Menopoz döneminde saç kaybı, kadınların en az üçte ikisinde yaşanan bir sorundur.

Menapoz Dönemi Saç Dökülmesini Durdurmak


Menapoz dönemi saç dökülmeleri saç uzmanları tarafından yoğun olarak gözlemlenmiş ve menopoz sırasında tiroidin tam işlev göstermediği anlaşılmıştır. Tiroit verimli bir şekilde çalışmadığında, saç dökülmesi gerçekleşmektedir. Menopoz döneminde, saç dökülmesinin başka bir sebebiyse, ani vücut fonksiyonu değişikliğinin beraberinde gelen strestir ki stres bir çok saç dökülme tipinin ana nedenlerindendir. 

Ayrıca menapoz döneminde hormonlar artış ve azalış gösteren dalgalı bir seyir gösterir ve dalgalanan hormon seviyeleri de saç kaybına katkıda bulunur. Menopoz döneminde östrojen hormonunun üretimi azalarak vücuttaki östrojen seviyesi düşer ve androjenler (testosteron vs.) daha baskın hale gelir. Bu durum ateş basması, baş ağrısı ve kilo değişiklikleri gibi etkileri beraberinde getirebilir. Ayrıca kalp, kemik ve cilt gibi dokularda çeşitli değişiklikler oluşur. Menopoz döneminde saç dökülmesi de vücuttaki bu hormonal değişikler nedeniyle olmaktadır.

Kadınlarda genel olarak görülen saç dökülmesi tipi kafanın tüm bölgesinde gerçeleşen kadın tipi saç dökülmesidir. Fakat menopoz döneminde saç dökülmesi “erkek tipi saç dökülmesi” şeklinde görülür, bunun nedeni erkeklik hormonlarındaki artıştır. Saç dökülmesi erkek tipi olduğundan oluşum mekanizması erkeklerinkiyle aynı olmakta ve menopoz döneminde özellikle beyaz olmayan saçların döküldüğü gözlemlenmiştir.

Menapoz Dönemi Saç Dökülmesi Tedavisi


Saç dökülmesi için kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyiniz. Uzman hekimlerden yardım almanız oldukça önemli. Ayrıca;

  • Menopoz döneminde saç kaybına yönelik ilaç ve hormon tedavileri uygulanabilir. Doğru ve güvenilir ilaç için doktor tavsiyesi almanızı öneririz.
  • İlaç ve hormon tedavisi dışında mikrocerrahi ile saç nakli de son zamanlarda başvurulan popüler bir tedavi yöntemi olmakla birlikte unutmayın ki saç ekimi son çaredir. 
  • Saçın doğal büyüme gücünü artırmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi oldukça fazladır. 
  • Balık yağı, keten tohumu yağı, hindistan cevizi yağı tüketimini artırabilir, rafine edilmiş karbonhidrat içeren cips, şeker, kurabiye ve kek gibi gıdalara daha az yer verebilirsiniz. Trans yağları çok daha az tüketmeli, multivitamin takviyesini es geçmemelisiniz.
  • Menopoz döneminde saç dökülmesi için akupunktur, homeopati ve bitkisel tedavi gibi geleneksel tedavilerden de yararlanabilirsiniz. Bunun için hint yağı biberiye yağı, lavanta yağı e vitamini, b5 vitamini b3 vitamini ve c vitamini gibi vitaminlerden faydalanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.