13 Eylül 2014 Cumartesi

Kuru Saçlar İçin Doğal Bakım Önerileri

Kuru Saç Bakımı

Kuru saçlar daha fazla özen isteyen saç tipleridir. Özellikle kuru saçlar boya vb. işlem görürse saç çok çabuk kırılır koparak dökülebilir. Her saç tipi, kendine özel bakım ister. Ama, kuru saçların bakımı daha itinalı ve daha özenli olmalıdır. Bu yazımızda, kuru saçların, daha bakımlı olması ve kırılmasının önlenmesi, ışıl ışıl olmasını sağlayacak öneriler ve çeşitli doğal yağlarla bakım tarifleri yazacağız. 

Kuru Saç Bakımı Tüyoları


Kuru saçlarınıza bakım yaparken işinize yarayacak öneriler vereceğim şimdi.


  • Saçlarınızı ılık su ile yıkamak, saçların kurumasını ve dökülmesini azaltır. Aşırı sıcak sular saç derisine zarar verir.
  • Saçlarınızı her gün yerine, gün aşırı veya 3 günde 1 kez yıkayın ki saç kendi nemini oluşturabilsin. Nemsiz kalan saç daha fazla kurur.
  • Saç tipinize uygun şampuan kullanmak önemli bir konudur. Kuru saçlarınız varsa yıkadıktan sonra saç uçlarına ve boylarına saç kremi uygulayın. Böylece uç kırılmalarını önleyebilirsiniz.
  • Saçlarınızı çok yüksek ısıda kurutmak, saç yapınıza zarar verir. Saç nemini kaybeder, parlaklığı ve ışıltısı yok olur. Saç kurutma makinesini orta kademede kullanın ayrıca saç kurutma makinesini saçınıza çok yakın tutmayın 30 cm mesafeden 45 cm açıyla uygulayın.
  • Saçlarınızı güneşten ve klorlu sudan koruyun. Havuza ya da denize girerken bone takmaya özen gösterin. Eğer uzun süre güneş altında kalacaksınız şapka takmanızda fayda var. Ayrıca şebeke suyu da oldukça kalitesizdir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra 1 maşrapa damacana suyuna 1 su bardağı elma sirkesi ve 4 damla lavanta yağı dökerek saç derinize ve saç boylarınıza son durulama amaçlı dökün.


Kuru Saçlara Bakım Maskesi


Özellikle internet ortamlarında çok farklı bilgiler var, ancak bu bilgilerin çoğu yalan yanlış tarifler içeriyor. Bu tarz yazılarda her okuduğunuza inanmayın.

Maske tarifi


1 tatlı kaşığı badem yağı,

1 tatlı kaşığı jojoba yağı,

1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı,

1 tatlı kaşığı bal,

1 çay kaşığı e vitamini,

1 çay kaşığı b5 vitamini,


Kuru Saç Bakım Maskesi Kullanımı


Yukarıdaki tüm malzemeleri cam bir kasede karıştırın. Maskeyi saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Streç filmle saçınızı sarıp 1 saat bekleyin. Saç tipinize uygun sülfatsız şampuanla yıkayıp, durulayın. Şampuanlardaki SLS saçları kurutur dolayısıyla sls ve benzeri sülfat ve tuz içeren şampuanlar yerine daha hafif sülfatsız şampuanlar kulanmalısınız. 

Saçlarınızı yıkadıktan sonra havluyla yumuşak hareketlerle saçınızı iyice kurulayın. Saç kurutma makinesini orta kademeli ısıda kullanın. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulamanız faydalı olacaktır.

Saçlarınız kuru olduğu için kırılmaya ve koparak dökülmeye müsaittir, bu yüzden sık aralıklarla saçlarınızın uçlarındaki kırıklarınızı aldırmanız oldukça faydalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.