13 Eylül 2014 Cumartesi

Hamilelikte Diş Bakımı ve Tedavisi

Hamilelikte Diş Tedavisi


Pek çok kulaktan dolma bilgi gibi hamilelik konusunda da halk arasında oldukça fazla yanlış inanış mevcut. Konu özellikle hamilelik olunca halk arasında kulaktan dolma bilgilere itibar edilmesi gebe kadının sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu yanlış bilgilere değinmek gerekirse;
  • Hamileyken diş çekilmez
  • Hamileyken ilaç kullanılmaz
  • Her çocuk bir diş döker
  • Rahimdeki bebek kalsiyum ihtiyacını annenin dişinden sağlar 


Şeklinde bir sürü yalan yanlış bilgi dolanıyor ortada. Üstelik o kadar yaygınlar ki bazen hamilelerin büyük çoğunluğu bu saçmalıklara itibar edebiliyor.

Planlı ve düzenli bir gebelik dönemi düşünüyorsanız, ağız sağlığı önem vermeniz gereken konuların arasındadır. Özellikle hamile kalmadan önce diş hekiminizle görüşüp ağız hijyenini sağlayın. Ağzınızdaki dolguların bakımını yaptırın, çekilecek dişleri çektirin, tartarları temizleyin, varsa kanal tedavisini yaptırın. Sonrasında hamilelik dönemi boyunca ağız bakımınıza mümkün mertebe özen gösteriniz.

Bazı kadınlar ağız sağlığı noktasında hamilelik öncesi sorunlarla karşılaşmazken, hamile kaldıktan sonra hormonal değişimin de etkisiyle ağız ve diş sorunları görülebilir. 


Hamilelik Ağız Kokusu


Hamilelerde görülen en sık ağız ve diş sağlığı sorunu kötü ağız kokusudur. Hamilelikle birlikte ar­tan östrojen, progesteron gibi hormonlar nedeniyle diş ve dişetleri mikroplara kaşı daha hassas olur, bu hassaslaşma ağız hijyeni iyi yapılamazsa hızlı biçimde ağız kokusu yapar. Bu yüzden gebelik süresince ağız ve diş bakımına daha fazla önem verilmelidir. Diş fırçalama, diş ipi kul­lanımı, dil temizliği ihmal edilmemelidir. 

Ayrıca diş etinde bazı hormonal şişlikler, büyü­meler olabilir bunlar normaldir, bu şişlikler hamilelik sonrası hızla düzelir. Ağız ve diş hijyenine gerekli özeni gösterirseniz bu tarz durumlarla da karşılaşmazsınız.

Hamilelikte Diş Bakımının ÖnemiHamilelik bazı kadınlarda bir nevi kusmayla başa baş giden bir süreç olabiliyor. Sık kusan hamilelerde ağızdaki asit seviyesi yükseleceği için dişlerde aşınma ve çürüme olabilir. Kusmadan sonra zaten ağzınızı suyla çalkalarsınız, ama bir soda açarak gargara yapmanız iyi gelir. Ayrıca kusmadan yarım saat sonra ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

  • Hamileliğin ilk üç ayı bebeğin oluşumunun başladığı ve gelişimin en hızlı gerçekleştiği evredir. Bu dönemde mecbur kalmadıkça diş uygulaması yaptırmaktan kaçınmak gerekir. Bu yüzden gebelik öncesi kontrolden geçmediyseniz bile ilk üç aylık dönemde mutlaka diş hekimine görünmenizi öneririm, uygulamalar ise 3. ayın sonunda yapılabilir.
  • Gebeliğin ilk üç aylık dönemde oluşabilecek sorunlarda, daha çok geçici tedaviler uygulanır, kalıcı tedaviler ise 3 ile 6 ay arasındaki döneme veya gebelik sonrasına bırakılır.
  • Düşük, erken doğum riski, aşırı korku, panik gibi kişisel nedenleriniz yoksa hamileliğin hemen hemen her evrsinde diş çekilebilir, dolgu yapılabilir, apse tedavi edilebilir ama ilk üç ay önemlidir. Ayrıca diş ağrısının yaptığı stres bebek için daha zararlı olabilir. Yani bir kadının hamile diye yüzündeki bir apseyle ve dayanılmaz ağrılarla günler geçirmesine izin verilmemeli­dir. Tüm bunlar çocuğa zarar verilmeden basit müdahale­lerle kontrol edilebilir. 
  • Hamilelikte ilaç kullanımına çok daha fazla dikkat edilmelidir. Doktor kontrolünde olmak koşuluyla bazı ilaçlar rahatlıkla kullanılabilir. Ama ilaç kullanırken doktor önerisi önemlidir, kendi kafanıza göre ilaç kullanmayın


Hamilelikte Diş Bakımı1. Hamile kalmadan ağız bakımınızı yaptırın tertemiz sağlıklı bir ağızla hamile kalın.

2. Hamilelik sürecinde dişinizi fırçalamayı, diş ipi kul­lanmayı ve dil temizliği vb. gibi bakımlarınızı aksatmayın.

3. Dengeli beslenin. Bu dönemde alacağınız kalsiyum ve florun, bebeğinizin diş kemik yapısını daha da kuvvet­lendireceğini unutmayın.

4. Herhangi bir diş sorununuz olduğunda -özellikle 2. üç aylık dönemde- tedavi olmaktan çekinmeyin. 

5. Doktorunuzun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesicileri uygun dozlarda almaktan korkmayın.

6. Tedavi gerekiyorsa anestezi yaptırmaktan çekinme­yin.

7. Hamileliğinizin ilk ve son 3 aylık döneminde acil bir diş tedavisine ihtiyacınız olursa, tedavinizi diş hekimi­niz ve jinekologunuzun denetimi altında yaptırın.

Hamilelik zor bir süreç ama bunu sabırla aşmalısınız. Özellikle gebe kadınların ağız ve diş sağlığına gerekli hassasiyeti göstermeleri oldukça önemlidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.