13 Eylül 2014 Cumartesi

Hamilelerde Saç Dökülmesi Nedenleri

Gebelikte Saç DökülmesiKadınlar için hamilelik oldukça sıkıntılı geçen bir dönem. Bu yazımızda size gebelikte saç neden dökülür ve hamilelikte saç dökülmesini önlemek konularını anlatacağım. Gebelik boyunca ve özellikle gebelikten sonra görülen saç dökülmeleri çok sık rastlanan bir durumdur ve anne adayları ve yeni annelerin bu konuda büyük sıkıntı yaşadıklarını biliyorum. Ama size bir müjde çok fazla endişe etmenize gerek yok. Bu çok doğal bir süreçtir. Bazı hamileler nadir olarak çok ciddi saç dökülmeleri ile karşı karşıya kalabilir. Eğer aşırı boyutta saçınız dökülüyorsa muhakkak doktora muayene olunuz. Gebelikte saç dökülmesi genelde hormonal dengesizlikler, beslenme yetersizlikleri ve sindirim problemlerinden oluşur.


Gebelikte görülen saç dökülmeleri genelde geçicidir ve doğumdan sonra 6-10 ay içerisinde düzelir. Bazı kadınlarda bu saç dökülme durumu hamilelikten sonra da görülebilir ve bu da yine önemli bir sorun değildir. Hamilelikten sonra görülen saç dökülmelerinin nedeni de hormonsaldır. Hamilelik sırasında değişiklik gösteren hormonlarınız doğumdan sonra normale dönmeye başlar ve bu da yüksek hormona alışmış saçlarda dökülmelerine neden olur.

Hamilelikte Saçlar Neden Dökülür


Hamilelik döneminde saçlar genellikle aşağıdaki nedenlerden dolayı dökülür.

  • Östrojen hormonunda gözlemlenen değişiklikler saçlarınızı dökebilir.
  • Gebelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar saçlarınız döker.
  • Gebelikten önce kullanılan doğum kontrol haplarına alışan bünye gebe kalınca bu hapların bırakılması nedeniyle vücutta gözlemlenen hormonsal değişiklikler saçınızı döker.
  • Hamilelikte ve hamilelik sonrası dönemde beslenme bozuklukları ve sindirim hazımsızlıkları.
  • Hamilelik süresinde demir kaybı saç döker.


Gebelikte Saç Dökülmesini Önlemek


Saçınıza badem yağı ve Hindistan cevizi yağını sürün. Saçlarınıza bakım yaptığı gibi bu yağlar saç dökülmelerini de önler. Gebeliğiniz boyunca doğru beslenmeye özen gösterin. Daha fazla yeşil yapraklı sebze ve meyveleri tüketin. Saç boyaları gibi kimyasallar içeren saç ürünlerini kullanmayın.

SLS içermeyen ve sülfatsız şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Hamilelik süresince saç kökleri zayıflar. Bu süre zarfından saçlarınızı çok fazla taramamaya özen gösterin. Doktorunuza danışmadan saç dökülmelerini önlemeye yardımcı kozmetik ürünlerini ve ilaçlarını kullanmayın. Piyasada size saç dökülmenizi durduracağı vaadiyle satılan şampuan, serum losyon vb. ürünlerin çok da işe yaramadığını unutmayın. Saç dökülmesinde mucizeler beklemeyin. Saç dökülmelerinde 80-100 tel dökülmesi normaldir falza bir dökülmede muhakkak hekime başvurunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.