13 Eylül 2014 Cumartesi

Gebelikte Saç Dökülmesi

Hamilelikte Saç Dökülmesi

Yeni doğum yapan kadınların bir numaralı saç belasıdır saç dökülmeleri. Bu durumda panik yapmayın çünkü yaşadığınız dökülme gayet normal. Saç dökülmesi için şampuan, serum, ampul ve çeşitli kürler gibi sağdan soldan duyduğunuz her şeyi uygulamayın. Problem devam ederse uzman doktora muayene olun. Gebelikte tüm hormonal aktiviteler arttığı gibi, saçın uzaması ve kuvvetlenmesi için gerekli olan, büyüme hormonlarında da bir artış vardır. Saçlarımız hamilelik esnasında olağan dışı bir güçlenme evresine girerler. Saçlar bu hormonal artışla çok güçlenirler ve saçlarda dökülme hamilelikte neredeyse sıfıra iner.

Fakat doğum olayı ile birlikte saçların bütün sistemde büyüme hormonları azaldığı gibi saçların gelişmesini etkileyen hormonlarda da bir düşüş meydana gelir. Yaşanan duruma reaksiyon gösteren vücut doğum sonrası ani saç dökülmelerine sebep olur.

Bu aslında fizyolojik bir geri dönüştür. Bazen aşırı saç dökülmelerine yol açabilecek anormal düşüşler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda da gerçekten loğusalıkta görülen saç dökülmelerinden söz etmek gerekir.


Loğusalık Dönemi Saç Dökülmesi


Loğusalıkta görülen saç dökülmelerinin sebebi, tamamen bu büyüme hormonlarının geri çekilmesi sonucu saçların büyüme faktörlerinden uzaklaştığı için artık üretimlerini yapamaz hale gelmesi ve mevcut saçların kaybıyla seyretmesi şeklinde görülür. Böyle durumlarda tabi ki destekleyici tedaviler yapmak gerekmektedir.

Çünkü loğusalıkta ağızdan alınacak bir takviye çok da güvenli olmayacağından, saç derisine sürülerek uygulanan ve saç çıkaran losyonlar, bunlarla saç bakımı yapmak suretiyle yeni saç çıkması mümkün olabilir.

Gebelikte Saç Bakımı


Hamilelik döneminde meydana çıkan saç dökülmesinde öncelikle vücudun içten beslenmesi, amacı ile beslenme şekline dikkat etmek, dengeli ve düzenli beslenmek, hamilelikte vitaminlerden, proteinlerden zengin besinlerle beslenmek, et, süt, yoğurt, balık, tavuk ve lifli besinler gibi protein içeriği yoğun olan beslenme şekli hamilelik sırasında oldukça önemli bir noktadır. Hamilelik dönemi özellikle anne için daha fazla psikolojik etki yarattığından, anne adaylarının bu süreci huzurlu geçirmesi hem bebek hemde annenin dış görünümü için oldukça önem taşımaktadır.
Ayrıca saçınız için hint yağı, avokado yağı biberiye yağı, lavanta yağı, çörek otu yağı ve e vitamini karışımıyla yağ baklımı. B3, B5 ve C vitaminleri ile saç köklerine bu vitaminleri sulandırıp vitamin bakımları yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.