13 Eylül 2014 Cumartesi

Doğru Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı Seçimi


Ayakkabılar şıklığın ve zerafetin sembolü olduğu kadar insan sağlığı için de oldukça önemlidir. Ayağınıza yakışan ve sizi ortopedik olarak rahat ettirecek ayakkabılar seçmenizde oldukça büyük faydalar var.

Yüksek topuklu veya platform topuklu ayakkabılar, çok dar ayakkabılar, çok sert tabanlı ayakkabılar, ilk izlenim sizi etkileyip alsanızda sonra rahat edemediğiniz için dolaplara kaldırılan onlarca ayakkabı.


Şık giyinmek uyumlu kombinler elde etmek, modaya uymak hepsi tamam ama ya ayak sağlığı. Tabanı vuran ayakkabılar, ökçesi yara olan kadınlar veya spor ayakkabı, moda botlar yüzünden oluşan ayak mantarları ve ayak kokuları. Ayak şekil bozuklukları, hatta asabi br ruh hali, kim derdi ki ayakkabının sizi sinir sıkışmasından dolayı asabi kılacağını ama çok bilinmese de yanlış ayakkabı tercihi sizi zamanla sinir sıkışması ve asabi kılıyor, sinirli olmanızın nedeni en umulmaz yerlerden ayaklardan yansıyabiliyor.


Yanlış Ayakkabı Seçimi


Yüksek topuklu ayakkabılarda vücut ağırlığı ayağın tarak kısmına bindiği için ayak parmaklarınıza aşırı yüklenmenizi doğuruyor ve sürekli yüksek topuklu ayakkabı kullanımı sonucu ayak deformasyonu kaçınılmaz oluyor. Özellikle yüksek platform tabanlı ayakkabılar denge bozukluklarına ve kas iskelet sistemi ağrılarına neden olabiliyor. Beliniz platform topuklu ayakkabılardan dolayı ağrıyabilir dikkat edin.

Yüksek topuklu ayakkabılar kadar topuksuz babet olarak tabir edilen ayakkabılar da ayak sağlığı için hiç iyi değil. Topuk kısmı düz bez veya süetten yapılan ayakkabı ve botlar ayak ergonomisine ters olduğu için içe basma durumunu arttırıyor.

Önü daralan ayakkabılar ve ayağı sıkan dar kalıplı ayakkabılar ayak parmaklarını birbiri içine iterek parmaklarda şekil bozuklukları yapıyor.

Doğru Ayakkabı Seçimi


Doğru ayakkabı ayağın şekline uygun olmalı ve tam oturmalıdır. Ayak üç boyutlu en, boy ve yükselik ölçüleri içeren bir organımız. Bu yüzden bboyu uyan bir ayakkabı doğru ayakkabı değildir. Her insan ayağı farklıdır. hatta sol ve sağ ayak ölçüleriniz bile birbirinden farklıdır işte bu yüzden, tek kalıp standart ayakkabılar yerine ayakkabıyı ayak ölçünüze göre yaptırmanız en doğru tercihtir.

Ayakkabınızın ayak tabanını destekleyen bir iç tabana sahip olması tartışmasız çok önemli. Ayrıca dışarıdan gelen sert cisimlerin yarattığı basıncı emen ve esneyerek ayağınızı rahat etiren bir ayakkabı doğru ayakkabıdır. 

Ayakkabınızın yan kısmı ve burnu dar olmamalıdır. Parmaklarınızın özellikle yanlardan rahat etmesini sağlamalısınız. 

Ayakkabınız belli bir topuk oranı içermelidir, tam düz ve yüksek topuklu ayakkabılar ayak sağlığınıza zararlıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.