13 Eylül 2014 Cumartesi

Baharatların Faydaları

Baharatların FaydalarıBaharat, bitkilerin çoğunlukla yaprak, tohum gibi kısımlarının kurutulması, toz haline getirilmesi, ufalanması veya benzeri kimi işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen yemek tatlandırıcılarının genel adıdır.

Mutfağımızın vazgeçilmezi olan baharatların, hem yemeklere lezzet veriyor hem de sağlık için birçok faydası bulunuyor. İşte o baharatların faydaları.Adaçayının Faydaları


Çok iyi bir antiseptik olan adaçayı, kuvvet verici ve uyarıcı etkisi nedeniyle tercih edilir. Gece uyku düzenini sağlayıcı bir etkisi vardır. Hastalık sonrası kullanıldığında, bedeni kuvvetlendirir. Karaciğer hastalıklarına şifadır. Göğsü yumuşatır, bademcik ve dişeti iltihaplarına iyi gelir. En etkili soğuk algınlığı ilacıdır. Aynı zamanda ağız hijyenini sağlamak amacıyla gargara da olarak kullanılabilir.

Anasonun Faydaları


Hazmetmeyi kolaylaştırır ve şişkinliği önler. Gaz söktürücü özelliği ile mide ve bağırsak gazlarına karşı faydalıdır. Bulantıyı giderir. İshali ve kusmayı keser. Sakinleştirici etkisi nedeniyle sinirleri yatıştırır, ağrıları hafifletir, baş ağrısına da iyi gelir. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku verir. Kan dolaşımının düzenli olmasına yardımcı olur, kalbi kuvvetlendirir. Öksürüğe iyi gelir; astım, bronşit ve nefes darlığı şikâyetlerini azaltır. Anasonun yararları arasında aybaşı kanamalarını düzene sokmaya yardımcı olma etkisi de bulunmaktadır.


Ardıcın Faydaları


mide ve bağırsakların güçlenmesini, vücut direncinin artmasını, metabolizmanın takviye edilmesini, romatizma ve gut hastalığında ürik asit ve tuzun vücuttan atılmasını, hidropizi (su inmesi), ödem, şişlik ve zayıflama kürlerinde bol miktarda idrarın sökülmesini sağlar.

Biberiyenin Faydaları


Kan dolaşımını hızlandırır. Kılcal damarları açar. Karaciğeri tedavi eden bitkilerin başında gelir. Biberiye yağı, kanser tümörlerinin ve vücuttaki yağ bezelerinin zamanla eriyerek kaybolmasını sağlar. Sinirleri uyarır ve güçlendirir. Mide ve bağırsakları uyarır. Böylece sindirime (özellikle yağlı yiyecek yendiğinde) yardımcı olur. Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür. Safra salgısını artırır. İdrar söktürücüdür. Kadınlarda aybaşını düzene sokar. Gecikmeleri önler. İyi bir adet söktürücüdür. Etkili bir toniktir. Cildi temizler, gençleştirir.

Çam Fıstığının Faydaları


Pankreas hastalıkları ile romatizmanın tedavisinde de etkilidir. Tüberküloz ve aneminin gelişmesini engellemeyi sağlamakta; ayrıca damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, onikiparmak bağırsağı, siroz ve mide tedavisinde kullanılmaktadır. Kolestrol seviyesinin yükselmesini durdurur ve düşmesine yardımcı olur. Kolestrol seviyesini dengeler. Egzema (Atopik) ve Sedef hastalıklarının durdurulması ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasında yardımcı olur. Bazı alerjik reaksiyonların (özellikle yiyecek alerjisi) ortaya çıkmasını engellemekte rol oynar.

Çemen Otunun Faydaları


İltihaplı müzmin yaralara, şeker hastalığı, kolesterol, lipit, trigliserit, kansızlık, iştahsızlık, unutkanlık, dalak rahatsızlığı, üşütme, öksürük, nevralji, siyatik, eklem iltihaplanması, dermansızlık ve zayıflığa karşı ve de erkeklerde cinsel gücü ve de kadınlarda sütü arttırıcıdır. Ayrıca el ve ayak terlemesi, ağız kokusu (gargara yapılır), verem, yaşlanma zafiyeti, kemik erimesi, kemik iliklerinin iltihaplanması, göğüs anormalliği, saç dökülmesi, lenf bezi şişmesi gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

Çörek Otunun Faydaları


Antioksidan özelliği vardır. Astım ve bronşiyal hastalıklar, sırt ağrısı ve romatizmal hastalıklar, ishal, baş ağrısı, kas ağrıları gibi sağlık sorunlarına faydalıdır. Karaciğeri koruyucu özelliği çörekotu faydaları içindedir.

Defnenin Faydaları


Yorgunluk, bronşit, uyutucu, mikrop öldürücü, hazım ettirici, spazm çözücü, mide bağırsak gazı söktürücü, idrar söktürücü, nefes açıcı, terletici, hazmettirici ve uyarıcı özelliği vardır. Soğuk algınlığı sebebiyle meydana gelen kırgınlık, romatizma, ağrılarına faydalıdır.

Dereotunun Faydaları


Safra ve sindirim suyu salgılanmasını sağlar. Mide ve bağırsak gazlarını önler. Ağrı ve krampları giderir. İdrar söktürür. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. İştah açar. Anne sütünü çoğaltır. Kansere karşı korur. Kıyılmış yapraklarından, tohumlarından yapılan çay sinirlere iyi gelir. Yatıştırıcı özelliği vardır.

Fesleğenin Faydaları


Yatıştırıcı, gaz söktürücü, mideyi rahatlatıcı ve sindirimi uyarıcıdır. Mide bulantısını yatıştırır ve bağırsak parazitlerini öldürebilir. Yatıştırıcı etkisi sayesinde, sinirlilik, depresyon, gerginlik ve uykusuzluk durumlarında yardımcı olur. Epilepsi, migren ve boğmacaya karşı da denenmelidir. Geleneksel olarak, anne sütünü arttırmada kullanılır. Bitki özsuyu, sinek ve böcek ısırıklarının tedavisinde doğrudan ısırılan bölgeye sürülerek kullanılır. Fesleğen ayrıca antibakteriyel özelliğe de sahiptir.

Hardal Tohumunun Faydaları


Hardal Tohumu hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Göğüs hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser, bronşit ve zatürree şikâyetlerini azaltır. Beyne ve karaciğer gibi iç organlara kan toplanmasında kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için faydalıdır. Kusturucu özelliği ile zehirlenmelerde kullanılabilir.

Hindistan Cevizinin Faydaları


Çok besleyici, güçlendirici ve şişmanlatıcı bir besindir. Olgunlaşmış kuru bir hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar. Mide bulantısı ve kusmayı engelleyici etkiye sahiptir. Sıtma ve tifo gibi vakalarda vücudun kaybettiği sıvıların yerini hızla doldurabilir. Kan şekeri ve insülin üretimini dengeler. Osteoporoz yani kemik erimesine karşı koruyucu etkisi vardır.

Hint Cevizi (Muskat) Faydaları


Hint cevizi yani muskat, iştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. Ağız kokusunu giderir. İdrar söktürücüdür. Gaz gidericidir. Balgam söktürücüdür. Mide ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Mikrop öldürücüdür. Bulantı ve kusmayı önler. Kokusu sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur. Vücudu kuvvetlendirir. Afrodizyak etkisi vardır. El ve ayak titremelerine iyi gelir.

Kakulenin Faydaları


Kokusu ve tadı çok keskindir. Dizanteriyi tedavi eder. Bol idrar söktürür. Mideyi çalıştırır, gaz söktürür. Mide gazı dolayısı ile meydana gelen kalp rahatsızlığını önler. Mide bozukluğu sonucu meydana gelen migreni geçirir. Akciğerler için antiseptiktir. Bronşite çok fayda verir. Tükürük akışını hızlandırır.

Karabiberin Faydaları


Özellikle sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasına yardımcı olarak hazmı kolaylaştırır. Mideyi ısıtır. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Gaz söktürür ve gaz birikmesine engel olur. Şeker hastalığının ilerlemesini durdurur. İdrar söktürür. Enerji verir. Sinirleri kuvvetlendirir.

Kekiğin Faydaları


Vücut direncini artırır. Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Kalp çarpıntılarını keser. Bağırsak iltihabını iyileştirir. Salgı bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar. İdrar söktürür. Adet düzenleyicidir. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Böbreklerde ve mesanedeki mikropları öldürür. Tansiyonu geçici olarak yükseltir. Çocuklarda görülen kansızlığı giderir. Kan dolaşımını düzenler. Müzmin öksürük, astım, bronşit ve iltihaplı zatülcenbe faydalıdır. Grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardımcıdır.

Kırmızı Biberin Faydaları


Kırmızı pul biberdeki kırmızı karotenoid maddesi kanseri önleyici etkidedir. Düzenli tüketimi kan dolaşımını hızlandırır. Kırmızı pul biber vücuttaki gazı atmanıza kolaylık sağlar ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olur. Kırmızı pul biber kalp ve sinir sistemini güçlendirir. Bu nedenle kalp krizi önleyicisidir. Bazen soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılır. Kırmızı biber mide suyu ve tükürük oluşumunu arttırır. Romatizma, mafsal ve diş ağrılarını azaltır. Krampları giderir, kolerayı önler. Kanser tedavisinde kullanılır. Terlemeyi arttırır, gut hastalığına iyi gelir.

Kimyonun Faydaları


Midevidir; iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Hava yutmayı önler. Diyareyi hafifletici etkisi vardır. İdrar söktürücüdür. Sinirleri uyarır. Sinirsel baş dönmelerini keser. Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır. Kramp ve kalp rahatsızlıklarında faydalıdır. Terletici etkisi de bulunmaktadır.

Kişnişin Faydaları


Kişniş şişkinlik, hazımsızlık ve kramp başta olmak üzere mide-bağırsak rahatsızlıklarına karşı kullanılır. İştah açıcı etkisi vardır. Gaz söktürücüdür. Tansiyonu düşürür. Baş dönmesini giderir. Kişniş tohumları içerdiği yağlarla mideyi uyarır; sindirimi kolaylaştırır. Aniden başlayan mide ve karın ağrılarını bastırır. Özellikle çocuklarda diyareyi kesici etkiler yapar. Hafif yatıştırıcı etkisi vardır.

Körinin Faydaları


Köri doyurucudur. Körinin doyurucu özelliği olduğundan zayıflamaya etkilidir. Köri çayla birlikte tüketilirse kilo vermeye yardımcı olur. Sindirime yardımcı olur. Köri, vücuttaki biriken zararlı maddeleri atar. Hazım ve karaciğer sorunlarına da oldukça faydalıdır. Safra kesesi hastalıklarında da kullanılır. Soğuk algınlığı, çıban, epilepsi, astım, baş dönmesi gibi hastalıklarda hastalara yardımcı olduğu gözlenmiştir. Çok fazla köri tüketen kişilerin kansere yakalanma oranını düşüktür.

Kuş Üzümünün Faydaları


Saç, tırnak ve cilt güzelliğine karşı birebirdir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yüksek tansiyon ve kolesterol tedavisinde kullanılmaktadır. Damar hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bağırsakları yumuşatır. Karaciğeri destekleyici olarak kullanılabilir. Balgam sökücü özelliği bulunmaktadır. Sindirim sistemini korur.

Mahlebin Faydaları


Kuvvet verici, idrar arttırıcı, diyareyi önleyici/azaltıcı, balgam söktürücü, idrar yolları iltihabı giderici özelliği vardır. Ayrıca nefes darlığı, astım, karaciğer hastalıkları, böbrek sancısı ve karın ağrılarına karşı da etkilidir.

Maydanozun Faydaları


Maydanoz, görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi gelir. Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı kanı arttırarak oksijeni metabolize eder ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardım eder. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. İnce bağırsaktaki hareketleri arttırır. Kanı temizler, kansızlığa, mesane iltihaplanmasına, kum, böbrek taşı ile tansiyona, şişmanlığa, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliğine etkilidir.

Nanenin Faydaları


Nanenin birçok faydası vardır. Nane iştah açar. Ateşi düşürür. Anne sütünü artırır. Sütle şişen memelerin şişini indirir. Aybaşı kanamalarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar. İdrar söktürür. Safra akışını düzenler. Bağırsak spazmını giderir. Hazmı kolaylaştırır, gaz söktürür. Kusmayı, mide bulantısını ve ağrısını önler. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde etkili rol oynar. Karaciğer yetersizliğini giderir. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir.

Rezenenin Faydaları


Rezene çayı iştahı açar, iştahsız olan insanlar tarafından kullanılmasında fayda vardır. Mideyi rahatlatarak, gazı gidererek iyi bir iyileştirici olur. Rezene çayı emzirme dönemindeki bayanların bolca kullanması gereken bir bitkidir çünkü anne sütünü önemli oranda arttırıcıdır. Rezene çayı sakinleştirici olup stresi yok eder, vücudu rahatlatır. Demlene rezene çayının buharı genize ve ciğerlere çekilerek rahatlama sağlanabilir çünkü rezene bitkisinin sinirler üzerinde ciddi bir yatıştırıcı etkisi vardır.

Safranın Faydaları


İştah açar. Hafızayı güçlendirir. Zayıflama ve yağ yakma özelliği bulunur. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir. Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır.

Salebin Faydaları


Göğsü yumuşatır. Öksürük ve bronşitte faydalıdır. Kabızlığı giderir. Basur memelerinde faydalıdır. Zihni çalışma gücünü arttırır. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Vücudun ısınmasını sağlar.

Sarımsağın Faydaları


Sarımsak, bedenin bağışıklık sistemini uyarır, yani antibiyotiklere benzer etkiler yaparak bedendeki enfeksiyonlara karşı savaşır. Kandaki kolesterol düzeyini düşürür. Sarımsak, kanı sulandırır ve kan dolaşımını hızlandırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Sarımsak, kan şekerinin düzeyini düşürür. Bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltır. Sarımsak kronik bronşiti önler, etkisini azaltır. Balgam, idrar, safra ve Gaz söktürücüdür. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.

Sumağın Faydaları


Sumak iştah açıdır. İshali durdurur. Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Boğaz ve diş eti hastalıklarına iyi gelir. Ateş düşürücü etkilere de sahiptir. Zehirlenmelere karşı antikordur. İdrarını kaçıran insanlar için oldukça yararlıdır. Antidoksin özelliği taşır, mikroplardan vücudu korur. Mide bulantısı ve mide yanmasına iyi gelir. Hazımsızlık problemi çekenlerin kullanması önerilen sumak kullanımı sonrası ferahlık hissi verir. Sumak, kandaki şeker miktarını da düşürmektedir.

Susamın Faydaları


Susam karın ağrısını giderir. Kemik erimesine karşı faydalıdır. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir. Susamın gaz söktürücü özelliği vardır. Vücuda enerji verir. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Antioksidan özelliği ile kansere karşı koruyucudur. Böcek sokmalarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Susam yağı, safra taşlarının düşürülmesinde faydalıdır. Nefes darlığı ve bronşite iyi gelir.

Tarçının Faydaları


Kolestrolü düşürür. Kan şekerini düşürür Tip 2 Diyabeti tedavi eder. Tarçın kalp damar sistemini güçlendirir. Kanserle Savaşır. Tarçın geleneksel olarak diş ağrısı tedavisinde ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Solunum sorunlarını tedavi eder. Tarçın grip için çok faydalı bir ev ilacıdır. Tarçın beyin aktivitesini artırdığından beyin için iyi bir toniktir. Enfeksiyonlara iyi gelir. Kadın sağlığında da faydalıdır. Adet kramplarında ve diğer adet sorunlarında rahatlama sağlar. Tarçın anne sütünde artış sağlar. Eklem iltihabından kaynaklanan ağrılarda rahatlama sağlar.

Tarhunun Faydaları


Hazım zorluğu, yemeklerden tiksinti, mide rahatsızlarında (ağrı) çok fayda verir; İştah açar. Hıçkırık, hava yutma, mide ve bağırsakta gaza karşı İyidir. Bağırsaklarda yemeklerin kokuşmasını ve vücudun zehirlenmesini önler, böylece vücudun dayanıklılığını artırır. Bağırsaktaki çeşitli solucanları döker. İnsanları, barsak ve diğer organlardaki kanserlere karşı korur. İdrar yollarında etkilidir: Bol idrar söktürür, vücuttaki fazla suyu ve tuzu dışarı atar.

Tuzun Faydaları


Ölçülü kullanıldığı sürece tuzun yararları saymakla bitmez. Tuz, vücudun asit-baz dengesini korur. Vücudun elektrolit dengesini sağlar. Tansiyonu düşük hastalara tuzlu yiyecek ve içecek verilerek tansiyon yükseltilebilir. Sofra tuzu idrar oluşumunu sağlar. Gebelikte iyot eksikliği anne karnındaki bebeğin hem beyin, hem de beden gelişimini olumsuz etkiler. Çocukluk ve gençlik döneminde iyot yetersizliği bedensel ve zihinsel gelişme geriliğine neden olmaktadır. Yetişkinlerde iyot yetersizliği guatrın yanı sıra, beden ve zihin fonksiyonlarında dengesizliklere ve bozukluklara da yol açmaktadır.

Vanilyanın Faydaları


Mide ve sinir sistemini uyarıcı etkilere sahiptir. Koku verici olarak gıda sanayiinde kullanılmaktadır. Vücudu kuvvetlendirir. Ateşi düşürür. Adet söktürür. Cinsel gücü ve isteği artırır. Sinir bozukluğunu giderir. Hazmı kolaylaştırır. Bronşları temizler ve öksürük söktürür. Ruhi bunalımı geçirir. İştah kesici olduğundan zayıflamaya yardımcı olur.

Yenibaharın Faydaları


Yenibahar iyi bir gaz gidericidir. Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Bellek güçlendirir ve unutkanlığı giderir. Vücudun direncini artırır. Uyarıcı etkiye sahiptir. İştah açıcıdır. İshal gidericidir. Sindirim kolaylaştırır ve şişkinliği önler. Diyare tedavisinde kullanılır. Kuvvet verici karışımların içeriğinde yer alır.

Zahterin Faydaları


Zahter idrar söktürücüdür. Vücuttaki yağları eritir. Bu özelliğinden dolayı vücuttaki ödemi atar. Kalbe faydalıdır. Spazm gidericidir. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Adet düzensizliği ve damar sertliğine iyi gelir. Kan şekerini düşürür. Her türlü karın ağrısını ve gazı gidericidir. Bağırsak parazitlerine karşı etkilidir. Baş ağrılarına iyi gelir. Soğuk algınlığında kullanılır. Balgam söktürücüdür. Öksürük ve astım krizini yatıştırır. Bronşit ve uykusuzluğa iyi gelir.

Zencefilin Faydaları


İştah açıcıdır. Mide ağrılarında, bulantıda ve hazımsızlığa iyi gelir. Solunum yollarını açar. Kanın yapısını daha akışkan hale getirir. Vücutta sıcaklık ve terleme meydana getirir. Zencefil gerçekten iyi bir antioksidandır. Kalp ritminin düzene girmesini sağlar. Özellikle romatizmal rahatsızlıklarda bin yıllardır kullanılmaktadır. Baş ağrılarını giderici özelliği vardır. Uykuyu rahatlatır. İshali keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar. Zayıflama tedavisinde kan şekerini dengede tutmakta olan etkisinden dolayı tok tutucu ve metabolizmanın yavaşlamasını engelleyici etkisi ile rahat kilo verimini sağlar.

Zerdeçalın Faydaları


Antioksidan etkilidir. İltihap giderici özelliği vardır. Zerdeçal karaciğeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder. Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır. Kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği vardır. Kalp hastalıklarını önleyebileceği yine yapılan araştırma sonuçlarından biridir. Zerdeçal kullanımı hazmı kolaylaştırır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.