13 Eylül 2014 Cumartesi

Ayak Tabanında Oluşan Ağrılar İçin Bitkisel Çözüm

Ayak Tabanı


Ayağın yere basan ve parmak dibi ile topuk arasında kalan hafifçe çukur bölgesine ayak tabanı diyoruz. Gün içinde sürekli ayakta durduğumuz için ayak tabanı biz insanlar açısından oldukça önemli. Ayrıca bir çok sinir merkezi de ayak tabanından geçiyor dolayısıyla ayak bakımı daha bir önem kazanıyor.

Ayak Tabanı Ağrıları


Ayaklarımızın tabanı her adımda zeminle olan temasımızı sağlar, bu yüzden bütün vücut ağırlığını ve basıncını ayak tabanları çeker demek yanlış olmaz. Tabanlar basınç ve sürekli stres altında olduğundan ağrılı ayak tabanı rahatsızlıkları sıkça görülen bir durumdur. Ayak tabanı ağrılarını anlamak için evvela ayak tabanında ağrıya yol açan faktörleri iyi bilmek gerekiyor.


Ayak Taban Ağrılarının Nedenleri


Ayak tabanı ağrısının başlıca nedenleri yanlış ayakkabı seçimi, uzun süre ayakta kalmak ve yürümek gibi sebeplerden ötürü, kemik ve tendonlarda oluşan zorlanmadır. Bir diğer ayak tabanı rahatsızlığı ayak taban derisinde zamanla oluşan nasılardır. 

Zamanla ayaklarda bazı deformasyonlar ve şekil bozuklukları meydana gelir. Şunu açıkça söylemek gerekir ki ayak rahatsızlıklarının bir çoğu doğuştan gelen rahatsızlıklar değil ayaklara binen vücut ağırlığının yol açtığı ağrılardır.

Bazı ayak taban rahatsızlıkları "metatars" adı verilen ayak parmaklarımızın hemen altındaki ayaya benzeyen bölgede görülür. Topuklu ve yanlış ayakkabı seçimi bu bölgede ağrılara sebebiyet verebilir, eğer yanlış ayakkabı seçiminde ısrar ederseniz ilerleyen aşamalarda ise ayak şeklinde tahribata yol açar, baş ve serçe parmağın yan kısımlarında bunyon isimli durumlarla  ağrı verir.

Ayak taban ağrısı özellikle topuk kemiğinden başlayarak ayak parmaklarına kadar uzanan "plantar fascia" adlı tendonun çeşitli noktalardan zedelenmesinden sonucu görülür.

Düz taban gibi rahatsızlıklar ile uzun süre ayakta durmak ve özellikle yürümek ayağın orta kısmında ağrıya neden olur. Yanlış ayakkabı tercihi ve topuklu ayakkabılar ile platform topuklar sadece ayak tabanı ağrılarına değil, diz ve bel ağrılarına da sebebiyet verebilir.

Ayak Taban Ağrısını Gidermek


Ayak taban ağrısının en büyük nedeninin yanlış ayakkabı seçimi olduğunu unutmayın. Ayakkabı oldukça önemlidir doğru ayakkabı seçmeniz bir çok ayak probleminden sizi kurtaracaktır. Ayakkabılarınızı ayak ölçünüze göre yaptırmalısınız. Unutmayın ki her insanın ayak ölçüsü birbirinden farklıdır hatta sağ ve sol ayak bile birbirinden farklıdır. Bu yüzden standart kalıplardaki ayakkabılar en ve boy ölçüsünde işinize yaramaz. 

Birçok ayak ağrısının görülme sebebinde olduğu gibi taban ağrılarında da dikkat edilecek noktalar ise şunlardır
  • Doğru ayakkabı seçimi
  • Uzun süre ayakta durmamak
  • Sert zeminde spor yapmaktan kaçınmak  
  • Ayağınızı dinlendirmek ve üzerine binecek stresi azaltmak
Ayaklarınız için akşam bakımları taban ağrılarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Bunun için bir ayak bakım kremi yapabilirsiniz. Özellikle yağlardan yağacağını bu krem oldukça önemli işlev görecektir. Piyasada satılan ayak bakım kremleri oldukça etkisiz ve yer yer çok pahalı oluyorlar. Burada vereceğim tarif sayesinde oldukça etkili ve ucuz bir krem yapacaksınız.

100 gr shea yağı
10 gram menthol
10 ml biberiye yağı
10 ml tarçın yaprak yağı
10 ml çay ağacı yağı

Shea yağını benmari usulü eritin diğer yağları ve mentoholü ilave edin. kristan menthol yağda çözünür. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra ağzı kapalı bir kavonozda buz dolabına atın ve donduğunda akşamları ayaklarınızı yıkadıktan sonra bu yağlı kremi ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın ve ayaklarınızı 10 dakika kadar kalp seviyesinin üzerinde tutarak dinlendirin.

Önemli

Ayaklarınızda nasır varsa eğer, ayaklarınıza kimyasal peeling yapabilirsiniz. Piyasada nasır solüsyonu diye satılan ürünlerden almamanız faydanıza çünkü nasır solüsyonu diye asetik asit satılıyor ve bu asitin yüksek konsantrasyonları kan asit derecesini ve sindirim sistemini bozabilir. Ayak nasırları için glikolik asit %50 ve üzeri ile TCA %25 ve üzerini kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.