13 Eylül 2014 Cumartesi

Ayak Kokusu ve Ayak Terlemeleri İçin Bitkisel Öneriler

Ayak Kokusu

Ayak kokusu, özellikle misafirlik gibi sosyal ortamlarda insanı çok zorda bırakan bir sorundur. Ayak kokması sık karşılaşılan bir sorundur fakat bazı insanlarda çok aşırı olabilmektedir. Ayak kokusu çözümü zor olmayan bir durumdur. Ayak kokusunun çözümü için kokunun nedenini bilmek yani kokuyu üreten mekanizmayı anlamak lazım.


Ayak kokusunun başlıca nedeni terlemedir. Ortalama insan ayağında 250 binden fazla ter bezi bulunur ve bu nedenle ayaklarımız vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha fazla terlerler. İşte ayağın kokmasının ana nedeni de bu terlemedir. Aslında kokan şey ter değil terin oluşturduğu ortamda üreyen bakteri, mantar ve mayalardır. Ayak kokusunu önlemek için yapılması gereken iilk şey terlemeyle birlikte ayak parmak aralarında üreyen mantar ve mayaların üremesini engellemektir. Sonuçta ayak terlemesini önlemek de bir çözüm olsa da çok sağlıklı değildir.

 

Ayak Terlemesi

 

Ayağınız cinsiyet gözetmeksizin terler.Ayrıca ayaklarınızın sadece yazın terlediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ayaklar yaz kış hiç durmadan terlerler.

Ayak terlemesini durduramazsınız ama çorap, ayakkabı ve ayaklarda üreyen mantarları durdurmanız mümkün. Zaten ayak kokusuna neden olan da bu mantarik yapıdır.

Söz konusu ayak kokusu olduğunda dönem dönem ortaya çıkan bir çok kişi ve şirket ayak kokusunu çözmek vaadiyle insanlardan yüksek meblalarda ücretler talep ediyorlar. Kimisi terlemeyi durdurmakla kimisi ayak kokusunu ortadan kaldırmakla övünse de büyük çoğunluğu bir işe yaramaz.

Ayak terlemesini önlemek için ayaklarınıza şap sürebilirsiniz evet yanlış dumadınız şap, çünkü şap bilinen en iyi terleme önleyicidir. "Potasyum alum sulfate" kimyasal ismiyle bilinen şap içerisindeki alemünyum sayesinde terlemeyi bloke eder. Ayak terlemesini ancak böyle kesebilirsiniz.

 

Ayak Kokusu Bitkisel Çözüm

 

Gelelim ayaklarda oluşan kokuyu çözmeye. Eğer ayak kokusundan muzdaripseniz işe ayakkabı ve çoraplardan başlamanız yararınızadır. Ayakkabınızı 3 gün arayla giymeniz sizin faydanıza, yani her gün aynı ayakkabıyı giymek yerine 3 günde bir giyin. Ayakkabınızı çıkardığınızda içerisine kolonya, tarçın yaprak yağı, çay ağacı yağı, limon yağı ve lavanta yağından oluşan hazırlayacağınız uçucu yağ karışımından her bir tekine 2-3 damla olmak üzere sıkın.

Karışım tarifi:

100 ml kolonya
10 ml çay ağacı yağı
10 ml tarçın yaprak yağı
10 ml lavanta yağı
10 ml limon yağı

yağları kolonyanın içine dökün iyice çalkalayın ağzını sıkıca kapatın her kullanımda çalkalayarak ayakkabınızın içerisine sıkın. Böylece o bölgede mantar ve mayaların siz ayakkabıyı tekrar giyene kadar üremesini engellemiş olursunuz.

İkinci durum çorapların hijyenidir. Çoraplarınızı akşam çıkarır çıkarmaz kirli sepetine atmak yerine oksiyenli su elma sirkesi ve çok az çamaşır suyuyla hazırladığınız karışımda bekletin iyice sıktıktan sonra sepete atabilirsiniz.

250 ml elma sirkesi
100 ml oksijenli su
2 kapak çamaşır suyu

karışımı hazırlayın banyoda güvenli bir noktada saklayın. Akşamları çoraplarınıza bu karışımı döküp 5,10 dakika sonra suda yıkayın ve kirli sepetine öyle atın.

Kokan Ayağa Çözüm


Ayakkabı ve çoraptan sonra en önemlisi bakterinin yaşadığı ayak bkımında sıra. Akşam ayakkabınızı çıkardıktan sonra ayağınızı yukarıda tarifini verdiğimiz ayakkabılar için hazırladığınız kolonyalı yağlı çözeltiyle bir güzel silin, özellikle parmak araları vb. es geçmeyin. sonra yıkayın. Haftada bir kere de glikolik asit %50 çözeltisini uygulayıp 5 dakika bekleyin ve ayaklarınızı yıkayın. Bu bir ay boyunca haftada bir olmak üzere dört defa yaparsanız ayak kokusuyla vedalaşırsınız.Tabi tekrar etmemesi için ayakkabınızı 3 gün arayla giymek, akşam ayaklarınızı çıkardığınızda 3-4 damla verdiğimiz tariften her bir tekine damlatmak, çoraplarınıza dediğim işlemi yapmak kaydıyla.

Unutmadan arada bir şapı ezip un haline getirin,her hafta ufak bir leğene koyacağınız 1 litre suya 10 gram şap ilave edin ve ayaklarınızı bu suda bekletin, uzun vadede ayak terleme sorununuz oldukça azalacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YASAL UYARI

Güzellik sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili kadininyeri.org sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.